Farklı iletken maddelerin elektrikli pulpa testinin cevabına etkisi
The effect of different conductive materials on response of electrical pulp test
  1. Tez No: 536776
  2. Yazar: EMİNE DEMİR ŞEREFLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDA MELİKE BAYRAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: İletken materyal olarak su bazlı jeller ve diş macunları olarak iki grup materyal (Colgate Total diş macunu, Tebodont diş macunu, Flor jeli, Ultrason jeli ve Klorheksidin jeli) kullanılmasının ve cinsiyetin elektrikli pulpa testinin cevabına etkisini karşılaştırmaktır. Önemi: Elektrikli pulpa testinde kullanılan iletken maddenin ve cinsiyetin testin cevabına etkisi, dişlere doğru teşhis koymamızda önemlidir. Yöntem: Farklı iletken maddelerin ve cinsiyetin elektrikli pulpa testinin cevabına etkisini incelemek için 20 erkek, 20 kadın toplam 40 sağlıklı gönüllünün sağlıklı 40 üst keser dişi seçildi. Colgate Total, Tebodont, Flor jeli, Ultrason jeli ve Klorjeksidin jel iletken materyal olarak her dişe sırasıyla uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi IBM SPSS Versiyon 21.0 yazılımı kullanılarak, One-Sample Kolmogrov-Smirnov, Mann-Whitney U, Friedman ve Bonferroni düzeltmeli Wilcoxon testleriyle yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effect of using two groups of materials (Colgate Total toothpaste, Tebodont toothpaste, Fluorine gel, Ultrasound gel and Chlorhexidine gel) which water-based gels and toothpastes as conductive materials and the effect of gender on electrical pulp testing. Importance: The effect of the conductive materials and gender is important for correct diagnosis on response of electrical pulp testing. Method: To investigate the effect of different conductive materials and gender on the response of electrical pulp test, 40 maxillary central tooth of 40 healthy volunteers (20 male and 20 female) were selected. Colgate Total, Tebodont, Fluorine gel, Ultrasound gel and Chlorjexidine gel were applied to each tooth respectively as the conductive material. The statistical evaluation was performed using the IBM SPSS Version 21.0 software, with the One-Sample Kolmogrov-Smirnov, Mann-Whitney U, Friedman and Bonferroni-corrected Wilcoxon tests.