Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının çokkültürlü yeterliklerinin incelenmesi
Investigation of multicultural competencies of social studies teachers candidates
- Tez No: 536856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNDÜ ÖZDEMİR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çokkültürlülük etnik köken, sosyal sınıf, eğitim, cinsiyet, yaş ve diğer kültürel farklılıklar temelinde birlik idealine dayanan bir kavramdır. Genel olarak bir toplumdaki farklılıkları önyargısız biçimde kabul etmeyi ve tüm kültür ve farklılıkların uyum ve huzur içinde yaşamasını içermektedir. Çokkültürlülük fikrinin toplumdaki tüm bireyler tarafından kabulünde eğitim en önemli araçlardan biridir. Çokkültürlülük eğitimi kültürel farklılıklara bakılmaksızın bütün öğrencilere eşit fırsatlar verilmesi olarak ifade edilebilir. Bilindiği üzere ülkemiz geçmişten günümüze belirli bölgelerde süregelen çokkültürlü bir kimliğe sahiptir. Ayrıca Türkiye'nin jeopolitik konumu, Orta Doğu ülkelerindeki gelişmeler ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nden gelen göçmenler ülkemizdeki çok kültürlü yapının genişlemesini sağlamıştır. Bu nedenle ülkemizde eğitim programlarının uygulayıcısı olan öğretmenlerin çokkültürlü yeterliklere sahip olması gerekmektedir. Bu araştırmada da gelecekte olası çokkültürlü sınıflarda görev yapacak olan sosyal bilgiler öğretmen adaylarının çokkültürlü yeterliklerini incelemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli işe koşulmuştur. Katılımcılar çok aşamalı küme örnekleme stratejisi ile belirlenmiş 591 öğretmen adayından oluşmaktadır. Veriler Guyton ve Wesche (2005) tarafından geliştirilen ve Akcaoğlu ve Arsal (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Çokkültürlü Yeterlik Ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis testi ve Sperman Brown Sıra Farkları Korelasyonu kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının çokkültürlü deneyimleri ile çokkültürlü eğitime yönelik özyeterliklerinin 'orta düzeyde', çokkültürlü eğitime yönelik tutumlarının ise 'yüksek düzeyde' olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının çokkültürlü deneyimlerinin cinsiyet, yaş, kardeş sayısı ve aile ile birlikte yaşanılan yerin niteliği değişkenlerine göre; çokkültürlü eğitime yönelik tutumlarının cinsiyet, yaş ve aile ile birlikte yaşanan coğrafi bölge değişkenlerine göre; çokkültürlü eğitime yönelik özyeterliklerinin ise kardeş sayısı ve aile ile birlikte yaşanan coğrafi bölge değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde değiştiği belirlenmiştir. Son olarak öğretmen adaylarının çokkültürlü deneyimleri ile çokkültürlü eğitime yönelik tutum ve özyeterlikleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Multiculturalism is a concept stand on unity ideal based on ethnicity, social class, education, gender, age and other cultural differences. In general, it includes accepting differences in a society without bias and living in harmony and peace with all cultures and differences. Education is one of the most important tools for the acceptance of multiculturalism by all individuals in the society. Multicultural education can be expressed as giving equal opportunities to all students regardless of racial, ethnic, social class, gender and other cultural differences. As it is known, our country has a multicultural identity that continues in certain regions from past to present. In addition, Turkey's geopolitical position, developments in the Middle Eastern countries and immigrants from Central Asia Turkic Republics led to the expansion of multicultural structure in our country. Therefore, teachers who are the implementers of educational programs in our country should have multicultural competencies. The aim of this study was to investigate the multicultural competencies of prospective teachers who will work in multicultural classes. In this context, survey model of quantitative research methods has been employed. Cluster sampling strategy was used to determine the study group and 591 prospective teachers were reached. The data were obtained by“Multicultural Competency Scale”which was developed by Guyton and Wesche (2005) and adapted to Turkish by Akcaoğlu and Arsal (2018). Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis test, and Spearman Brown Row Differences Correlation Coefficient were used in the analysis of the data. According to the findings, the multicultural experiences of pre-service teachers and their self-efficacy towards multicultural education were found to be 'moderate level' and their attitudes towards multicultural education were found to be 'high level'. In addition, according to the variables of gender, age, number of siblings and family, the multicultural experience of candidate teachers was determined; their attitudes towards multicultural education according to gender, age and geographical region variables; It was determined that selfefficacy towards multicultural education was significantly changed according to the number of siblings and the geographical region of the family. Finally, there is a positive correlation between the multicultural experience of candidate teachers and their attitudes and self-efficacy towards multicultural education.