Benlik saygısı ile turizm yönelimi arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study of analyze of relation with self-esteem and tourism tendency
- Tez No: 536858
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Turizm, Psychology, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
21. yüzyılda, kitle turizmine alternatif olarak doğan ve bireylerin boş zamanlarını istek, arzu ve hobilerine göre şekillendirebilecekleri alternatif turizm türleri doğmuştur. Bireylerin farklı taleplerinin oluşu ve bireyselliğin turizm sektöründe daha ön plana çıkması ile alternatif turizm türleri her geçen gün genişlemektedir. Bireylerin benlikleri, onların hayatlarına yön veren önemli bir değerdir. Bireylerin benliklerine duydukları saygı ise (benlik saygısı) söz konusu değeri algılama biçimlerine etki etmektedir. Bireyin benliğine saygı duyması, hayatı yaşayış biçimine önemli bir motivasyon sağlamaktadır. Sözü geçen gelişmeler ve kavramların ışığında bu çalışmanın amacı, benlik saygısı ile turizm türü yönelimi arasındaki ilişkinin tespitini sağlamaktır. Ayrıca araştırmada; benlik saygısı ile tatil için ayrılan bütçenin, tatilden edinilen tatminin ve sosyo-demografik özelliklerin ilişkisine ve tatil için ayrılan bütçenin, tatilden edinilen tatmine bir etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak detaylı bir literatür taraması sonucunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Anket formunda Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile Arıcak Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında anket formu daha önce turistik faaliyette bulunmuş ve 15 yaşın üzerindeki 407 katılımcıya uygulanmıştır. Veri analizi sırasında; Kruskal Wallis H testi, one way ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı hesaplanması ve ilişkisiz örneklemler t-testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, benlik saygısı seviyesinin turizm türü seçiminde etkili olduğunu doğrulamaktadır. Yıllık gelirlerinin %30 ve %40'ını tatile ayıran bireylerin benlik saygısı seviyeleri %10'dan azını ayıranlardan daha yüksek bulunmuştur. Benlik saygısı ile tatilden edinilen tatmin ve bazı sosyo-demografik özellikler arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca tatil için ayrılan bütçenin ile tatilden edinilen tatmin ile bir ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, alternative types of tourism were born as an alternative to mass tourism and could shape the leisure time of individuals according to their desire, desires and hobbies. With different demands of individuals and the emergence of individuality in the tourism sector, alternative types of tourism are expanding every day. The ego is an important factor in the life of an individual as it directs the life of the individual. The respect that the individuals have for themselves (self-esteem) affects the way of perception of the mentioned factor. The respect that the individual has for their self provides an important motivation for the way that individual lives their life. In the light of the mentioned developments and concepts, the aim of this study is to determine the relation between the self-esteem and the orientation of tourism type. In addition, this study covers if the budget and self-esteem have any effects on the relation between satisfaction regarding the holiday and socio-demographic characteristics and also analyzes if the budget allocated for the holiday has any effects on the satisfaction regarding the holiday. As a data collection tool, a survey form was used, which was formed after carrying out a comprehensive literature search., Rosenberg self-esteem scale and Arıcak self-esteem scale were used in the survey form. Within the scope of the research, the survey was conducted among 407 participants of age over 15 years who had touristic activities before. During data analysis; Kruskal Wallis H test, one-way ANOVA, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient calculation and unrelated samples t-test were applied. Survey results support that the level of self-esteem has effect on choosing the tourism type. According to the research results, it is determined that self-respect levels of people who allocate 30% and 40% of their annual incomes for holiday are higher than the ones who allocate less than 10% of their annual incomes. There has been a significant difference between self-esteem and satisfaction from the holidays and some socio-demographic characteristics. It has also been found that the budget for the holiday is not a relationship with the satisfaction gained from the holiday.