Yerel yönetim ve siyasal iletişim ilişkisi: Antalya ilinde uygulanan MUBİM projesi örneği
Relationship between local government and political communication: Example of MUBIM project implemented in Antalya province
  1. Tez No: 536871
  2. Yazar: KAHRAMAN KÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞAD GÜDEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 2015 yılının başlarından itibaren güncel siyasetin önemli bir 'aktör'ü haline gelen muhtarların, siyasal söylem olarak kendilerine verilen yeni“temsil”rolünün yerel yönetimlerdeki yansıması üzerine bir analiz yapılacaktır. Bu analiz çerçevesinde, merkezi siyasal söylemle verilen“temsil”rolünün muhtarlar tarafından kullanımının yerel yönetimlerdeki karşılığının ne olduğu üzerine odaklanılacaktır. Bunun için de, muhtarlara bu“temsil”rolünü kullanmaları için sunulan bir halkla ilişkiler projesi olan Muhtarlık Bilgi Merkezi (MUBİM) örneğine başvurulacaktır. Türkiye'de bir ilk olma özelliği olan, muhtarların telefon ve internet araçlarıyla kendi bölgeleriyle ilgili taleplerini bildirdikleri; Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen MUBİM, bu çalışma açısından genel siyasal söylemin muhtarlara verdiği rolün yerel yönetimler düzeyindeki gerçekleşmesinin bir örneği olarak değerlendirilecektir. MUBİM projesinin, bu çalışma açısından önemi, muhtarlara verilen“temsil”rolünün, tasarlanmış bir siyasal iletişim modelinin sonucu olarak gerçekleştiği yönündeki bir iddiayı savunmaya imkân vermesidir. Bu savunmanın temel hareket noktası, bu projenin siyasal iletişim sürecindeki geribildirim öğesinin etkin bir şekilde kullanımına hizmet edecek şeklinde uygulanmasıdır. Böyle bir proje, yeni bir anlayışla gerçekleştirilen siyasal iletişim modeli açısından önemli bir örnektir. Bu projeyle en yukarıdaki siyasal aktör ile en alttaki siyasal aktör arasında kurulan bir iletişim ağı, hem verilen mesajların etkilerine ilişkin geribildirimlerin alınması hem de konuyla ilgili hizmetlerin hızlıca yerine getirilmesi bakımından dikkate değerdir. Bu aynı zamanda siyasal iletişim temelinde kurgulanmış bir halka ilişkiler faaliyeti olarak önemlidir. Buradan hareketle, bu çalışmada ulaşılmak istenen nihai amacın, merkezi siyasal söylemin muhtarları bir“siyasal aktör”yapma hedefinin, yerel siyasal söylemdeki yansımalarını ortaya koymaktır. Bunun için de bir halkla ilişkiler projesi olarak MUBİM aracılığıyla yerel yönetimin bir parçası olan muhtarların ve MUBİM'in konu olduğu yerel siyasal söylemi yansıtan yerel gazeteler ele alınacaktır. Seçilen yerel gazetelerdeki muhtar ve MUBİM konulu haberlere bakılacaktır. Bu haberlerde, merkezi siyasal söylemin yerel siyasal söylemi ne kadar etkilediği, söylemlerde hem devlet hem de halk için“temsilci”olarak görülen muhtarların; devlet ile halk arasında bir“köprü”olmayı benimseyip benimsemedikleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the reflection of the new“representation”role given to the mukhtars (headman), who have become prominent actors of contemporary politics in Turkey since early 2015. The analysis will mainly focus on the application of this“representation”role given within a central political discourse by the mukhtars at the local administration level. For this, we will be using the example of the Mukhtar Information Centre (MUBIM), which is a public relations project presented to the mukhtars so that they can utilise this“representation”role. Developed by the Metropolitan Municipality of Antalya as a first in Turkey, the MUBIM project enables the mukhtars report the demands of the locals to the central government by means of phone and internet. The MUBIM project's importance for this study lies in the fact that it allows us to argue that the“representation”role has been given to the mukhtars as a result of a designed model of political communication. The main point of this argument is that this project will serve as an efficient means of feedback in the political communication process. This project is an important example of an innovative political communication approach. A network established under this project between the highest ranking political actor and the lowest ranking political actor is remarkable both in terms of receiving feedback on the effects of the given messages as well as rapid implementation of the related services. This is also important as a public relations activity based on political communication. Therefore, the ultimate aim of this study is to reveal the reflections of the rendering mukhtars a“political actor”through central political discourse on the local political discourse. To that end, local newspapers will be examined as they reflect the local political discourse on the MUBIM project and the mukhtars who have become a part of local administration under this project, and news stories about the mukhtars and MUBIM featured in the selected local newspapers will analyzed. By examining these reports, we will attempt to determine the extent to which the central political discourse affects the local political discourse and whether the mukhtars, seen as representatives of both the government and public in the discourses, have adopted the idea of serving as a“bridge”between the state and the people.