Popülizm ve liberal demokrasiye etkileri: Macaristan ve İtalya örneği
Populism and its effects on liberal democracy: The case of Hungary and Italy
  1. Tez No: 536872
  2. Yazar: FAHRİYE DİDEM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Antik Yunan'dan günümüze 2400 yıllık geçmişe sahip olan demokrasi bugün neredeyse tüm dünyada siyasal alanda ulaşılmak istenen en büyük ideal olarak varlığını sürdürmektedir. Tarihsel süreçte farklı yorumlanıp ifade edilmiş olan demokrasi liberal gelenekle harmanlanarak liberal demokrasi şeklinde genel bir kabul görmüştür. Demokrasinin en fazla kutsanmış hali olan liberal demokrasi geleneği günümüzde popülizmle bir ilişki içerisine girmiştir. Demokrasi kadar eski olmayan popülizm yeni bir kavram da değildir. Tarihteki farklı siyasal süreçlerde karşılaşılan, ne olduğu kesin ve tek olmayan bir kavramdır. Etkileşime girdiği ideoloji veya felsefelere eklemlenme özelliğinden dolayı popülizm tarih boyunca farklı anlamlar ifade etmiştir. Biz - onlar, yoz seçkin - gerçek halk, dost - düşman ayrımlarıyla temelini antagonizma yaparak oluşturan popülizm karizmatik bir liderle kitleleri seferber etme gücüne ulaşmaktadır. Tarihte farklı ideolojiler ve hareketler popülist olma özelliği barındırmış olsalar da popülizm için ortak ve genel bir tanım oluşturmak oldukça zordur. Bunun nedeni ise popülizmin eklemlenebilir yapısıdır. Popülizm bir ideoloji mi, bir strateji mi yoksa bir tarz mı soruları kesinleşmediğinden popülizm muğlak yapısını korumaya devam etmektedir. Bu yapısı nedeniyle liberal demokrasi ile girdiği ilişkide farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma demokrasi ve popülizm kavramlarının belirsiz anlamlarına vurgu yaparak analizini sunmak ve liberal demokrasi ile popülizm arasındaki ilişkinin çıktılarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kavram analizi ise liberal demokrasinin beşiği kabul edilen Avrupa'dan iki örnek ülke olan İtalya ve Macaristan incelemesi ile desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
Democracy, which has a history of 2400 years since ancient Greece, continues to exist as the greatest ideal which is desired to reach in the political field in almost all the world today. The democracy, which has been interpreted and expressed differently in the historical process, was blended with the liberal tradition and accepted as a liberal democracy. The liberal democracy tradition, which is the most blessed of democracy, has now entered into a relationship with populism. Populism, not as old as democracy, is not a new concept. What is encountered in different political processes in history is a definite and not unique concept. Populism has expressed different meanings throughout history because of its ability to integrate into ideologies or philosophies. Populism, which constitutes its basis via antagonism of difference of us-others, degenarete-distinguished, real-public, all-enemy reaches the power to mobilize the masses with a carismatic leader. Although different ideologies and movements in the history may be populist, it is difficult to form a common and general definition for populism. The reason for this is the articulated structure of populism. Populism remains ambiguous because the question whether populism is an ideology, a strategy, or a style is not clear. Because of this structure, different results emerge in the relationship with liberal democracy. This study aims to present the analysis by emphasizing the ambiguous meanings of the concepts of democracy and populism and to analyze the outcomes of the relationship between liberal democracy and populism. The concept analysis will be supported by the study of Italy and Hungary, two exemplary countries from Europe, considered the cradle of liberal democracy.