Correction of errors due to radial run-out in absolute rotary encoders
Mutlak değerli döner algılayıcılarda radyal boşluktan kaynaklanan hataların düzeltilmesi
- Tez No: 536894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS ÖZDEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, mutlak değerli döner kodlayıcıların mekanik bozukluklarından bir çeşidi olan radyal boşluğun açı ölçümü üzerine etkisi incelenmiş ve bu sebeple oluşan hataları düzeltmek için bir yöntem öne sürülmüştür. Söz konusu yöntem, iki algılayıcı kullanan klasik döner kodlayıcılardan farklı olarak dört algılayıcıdan faydalanmakta ve açı ölçümünü bu dört algılayıcının oluşturduğu dört sinüs biçimli dalgadan sağlamaktadır. Bu doğrultuda, radyal boşluk sebebiyle şaftta oluşan kaymanın yönü ve miktarı, ölçülen alanın radyal değişiminden yararlanılarak hesaplanmış, bulunan değerler yardımıyla yanlış hesaplanan açı düzeltilmiştir. Yöntem temelde belli açılar ve izin verilen maksimum kayma miktarında sistematik bir şekilde veri toplanmasına dayanmaktadır. Şaftta oluşan kaymanın yönü ve miktarı yalnızca toplanılan verilerin benzerlikleri kullanılarak saptanmıştır. Öne sürülen yöntem, geliştirme sürecinin her aşamasında kapsamlı olarak test edilmiş ve sonuçlar hem genel başarım hem de önemli senaryolar nicelendirilerek raporlanmıştır. Yöntemin yetersizlikleri, geliştirme sürecinin her aşamasında incelenmiş ve bu yetersizliklerin aşılması için çözümler sunulmuştur. Düzeltme yönteminin son hali belirgin bir gelişme göstererek radyal boşluktan kaynaklanan açı ölçüm hataları ilk değerlerinin ortalama %12'si düzeyine düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a novel, general purpose correction algorithm for analog absolute rotary encoders to eliminate errors due to radial run-out of the shaft. Unlike traditional quadrature encoders, four sensors were employed that produce four quadrature signals instead of two. The radial variation of the field intensity was exploited to identify the direction and extent of radial run-out and correction was applied to poorly identified position values accordingly. A simulation environment was created from the scratch to simulate encoder signals under the influence of shaft run-out in order to verify the performance of the algorithm. The numerical results were collected in each milestone of the development and results were presented both for overall performance and for a number of special cases. The issues occurring in the first iterations of the algorithm, such as error mismatch and singularities, were identified and resolved in a stepwise manner. The final version of the algorithm has shown significant improvement and successfully reduced the mean error in angular position down to 12% of the initial value.