Gazbeton üretiminde mineral katkı kullanımı
Usage mineral additive at production of autoclaved aerated concrete
- Tez No: 536895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE İNAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Enerji, çağımızın değişmeyen en önemli ihtiyacı olup, ekonomisinin önemi her geçen gün kendini daha da göstermektedir. Enerjinin israf edilerek kullanılması çevresel ve ekonomik problemleri de oluşturmaktadır. Ülkemizde enerji harcamalarının önemli bir kısmı ısıtmayla ilgilidir. Bu yüzden bu alanda sağlanacak verimlilik önemli faydalar getirecektir. Yapılarda enerji tasarrufu sağlamanın yollarından biri ısıl geçirgenliği düşük olan duvar malzemesi kullanmaktır. İlk kez 1920'lerin sonlarında İsveç'te geliştirilmiş bir yapı malzemesi olan“Gazbeton”, çimento, ince öğütülmüş silisli kum, alçıtaşı ve kireç gibi doğal hammaddelerden oluşan karışıma gözenek oluşturucu alüminyum eklenerek özel koşullarda elde edilen hafif bir betondur. Gazbeton gözenekli yapısı ile ısı yalıtımı, hafifliği sayesinde deprem esnasında (deprem yüklerini azaltmasıyla) yapı güvenliği, yanmazlığı (A1 sınıfı) ile yangın güvenliği sağlayan dayanıklı bir yapı malzemesidir. Bu çalışmada, gazbeton üretiminde uçucu kül, silis dumanı ve yüksek fırın cürufunun hammadde olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Gazbetonu oluşturan temel malzemelerin yanısıra çimentonun bir kısmı yerine %3, 6, 9, 12 ve 15 oranlarında uçucu kül, silis dumanı, yüksek fırın cürufunun ilave edilmesiyle farklı karışımlar elde edilmiştir. Toplam 16 farklı karışım hazırlanmıştır. Hazırlanan örneklere ortalama 8 saat süre ile 12 bar basınçlı otoklav kürü uygulanmıştır. Deney örneklerinin bazı fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca seçilen örnekler üzerinde mikroyapı incelemeleri de gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is the unchangeable need of these days, and the importance of the energy economy shows itself every day. Wasting energy also creates environmental and economic problems. A significant part of our countrys wastage of energy is related to heating. Therefore, the productivity that will be provided in this area will bring significant benefits. One way to save energy on buildings is to use wall materials with low thermal conductivity.“Autoclaved aerated concrete (AAC)”, a building material developed in Sweden in the late 1920s is a lightweight concrete that is produced under special conditions by adding mix, pore-forming aluminum, which consists of natural raw materials such as cement, silica sand, gypsum and lime. AAC is a durable construction material that provides fire safety with fire resistance (A1 class), building safety by lightness (by reducing earthquake loads) and thermal insolation by its porous structure. In this study, the use of fly ash, silica fume and blast furnace slag as raw material in the production of AAC has been investigated. In addition to the basic materials that compose AAC, varied mixtures were obtained by adding fly ash, silica fume, blast furnace slag in proportions of 3, 6, 9, 12 and 15% instead of a part of cement. A total of 16 varied mixtures were prepared. Experimental samples were cured in an autoclave at a pressure of 12 bar for an average of 8 hours. Some physical and mechanical properties of the test specimens have been investigated. Microstructure studies were also carried out on selected samples. The results obtained were evaluated comparatively.