Detection of degradation levels in food industry by using e-nose sensors
Yiyecek endüstrisinde elektronik-burun sensörleri kullanarak bozulma seviyelerinin belirlenmesi
- Tez No: 536914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CİHANBEĞENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gıda ürünleri için depolama koşullarının yüksek düzeyde anlaşılması ihtiyacı, artan nüfus ve gıda kalitesi ve tazeliği için artan talep ile zorunlu hale gelmiştir. Günümüz koruma teknikleriyle bile mikrobiyal bozulma nedeniyle çok büyük miktarlarda yiyecek kaybedilmektedir. Koruma sürecinin ilk adımı olarak, depolama sırasında ve yiyeceklerin bozulmasında gelişen mikrofloranın kritik seviyelerin belirlenmesi için iyi bilinmesi gerekir. Bu bakış açısından hareketle, belirli bir metodolojiyle bu tür mikrofloraların varlığını tespit etmek için kullanılan gaz ölçüm sistemleri rahatlıkla elektronik burun ya da e-burun olarak adlandırılabilir. Bir bileşik tanıma serisinden oluşan koku ve tat hisleri endüstrinin birçok alanında, yiyecek ve içecek içinde yer alan yapıların kalitelerinin belirlenmesinde kullanılabilir. Diğer karşılaştırma teknikleriyle beraber düşünüldüğünde, elektronik burun ve GC-MS analiz sistemlerinin pratikte birbirlerini doğrulama imkanları olduğundan uygulamaları oldukça kolaydır ve hassas, güvenilir sonuçlar sağlarlar. Bu tezin amacı, sıcaklık ve süre gibi farklı çevre koşullarında bazı gıdaların bozulma düzeylerini, diğer parametreleri sabit tutarak saptamak ve verilerin doğrulamasını değerlendirmek için diğer ölçüm teknikleriyle karşılaştırmaktır. Bu periyotta algılayıcı ölçümlerini test etmek için, GC-MS (Gaz kromotografisi ve kütle spektrometresi) ve mikrobiyal analiz sistemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for high level of understanding of storage conditions for food products have become mandatory with enhanced population and demand for the freshness and quality of food. Even with advanced preservation methods, a very large amounts of foods are lost because of microbial spoilage. As the very first step of the preservation process, the microflora that grows during the storage time and in spoiling foods should be well-known to identify the critical levels. In this point of view, gas measurement systems used to detect the existence of such microflora with a specific methodology can be easily referred to as electronic nose or e-nose. Odour and taste sensations emerging from a range of compound identification can be used in many field of industries to determine the quality of such structures taking part in foods or drinks. Considering the comparison techniques with the others, electronic nose and gas chromatography analysis systems are quite simple to perform and can ensure sensitive and promising results since they can verify each other practically. The aim of this thesis is to determine the degradation levels for some foods under different environmental conditions such as temperature and duration by keeping the others stable and to compare with other measurement techniques for evaluating the verification of data. In order to test sensory measurements during the period, GC-MS (Gas chromatography and mass spectrometry) and microbial measurements are used.