Jean Baudrillard'ın simülasyon kuramının temellendirildiği argümanların değerlendirilmesi
The evaluation of the arguments Jean Baudrillard's simulation theory based on
- Tez No: 536957
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CANER TASLAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Modern sonrası bilim ve teknolojinin etkisi ile ortaya çıkan çürüme/decadence durumu, aydınlanma aklının ön plana çıkardığı üst anlatıların meşruiyetinin sorgulanmasına sebep olmuştur. Kuvvetli modern yapıların ve kurumların gözden düşmesi, postmodern dönemin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Postmodern bilgi anlayışı, esnek, karmaşık ve heterojen bir yapıya sahiptir. Bu yapının en büyük sorunu ise filozoflar tarafından anlamın yadsınması/buharlaşması olarak görülmüştür. Anlamın kaybını gerçeklik ve görünüş üzerinden ele alan Jean Baudrillard, yapay ve sahte olanın gerçeğin yerini aldığını ve içinde yaşadığımız bu çağın simülasyon çağı olduğunu vurgulamıştır. Bu tezde Antik Yunan'dan bugüne dek tartışılagelmiş gerçeklik-görünüş diyalektiği üzerinden simülasyon kuramını temellendiren Baudrillard'ın düşüncesine yer verilecektir. Baudrillard'ın gerçeğin imaja dönüştüğünü temellendiren simülasyon kuramına dair kullandığı kavramlar ele alınarak, gerçekliğin hangi alanlarda hipergerçekliğe dönüştüğü incelenecek, bu doğrultuda simüle edilen nesne ve olguların gündelik hayatta hangi şekiller üstünden karşımıza çıktığı irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The decadence observed in science and technology in post-modern era resulted in the questioning of the metanarrative put forward by the enlightened mind. Fall from grace of mighty modern structures and institutions, paved the way for postmodern era. The understanding of postmodern knowledge is constituted of a flexible, complex and heterogeneous structure. The main issue with this structure is considered to be the denegation\evaporation of meaning by the philosophers. Looking into the loss of meaning from a perspective of reality and visuals, Jean Baudrillard highlighted that the virtual and the imitation took over the role of reality and the age we live in is an 'age of simulation'. This thesis will employ Baudrillard's idea that is based on simulation theory using the reality-visuals dialectic, a matter of debate dates back to the Ancient Greece. The concepts used by Baudrillard in simulation theory which builds on reality turning into imagery will be examined, areas that reality turning into hyper reality will be scrutinized and the objects and facts simulated in this regard that we come across in daily life will be analyzed.