Prediction of drug-drug interaction by using profile fingerprint vectors and protein similarities
İlaç-ilaç etkileşimlerini profil parmak izi vektörleri ve protein benzerlikleri kullanarak tahmin etme
  1. Tez No: 537049
  2. Yazar: SELMA DERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İlaç ilaç etkileşimi insanların sağlığını tehdit eden en önemli problemdir. Bu nedenle, bu problem ilaç firmaları ve sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından ciddi olarak dikkate alınmalıdır. Hastalar tarafından ilgili ilaç çiftinin birlikte kullanılmasından önce olabilecek ilaç-ilaç etkileşimlerini tespit etmek çok önemlidir. Bununla birlikte, ilaç-ilaç etkileşimleri tahmininde in-vivo deneyler kullanmak son derece pahalı olmakla birlikte, aynı zamanda in-vivo ve in-vitro ortamda çok ciddi yan etkilerin tespit edilmesi zordur ve bu durum test edilmesi gereken çok sayıda ilaç-ilaç kombinasyonlarının olmasından kaynaklanmaktadır. Böylece, hesaplama metodolojilerini kullanan çeşitli in-silico yaklaşımlar potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin tahmin edilmesine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bu tezde, son zamanlarda, hesaplanan ilaç-ilaç etkileşimlerinin tahmin metotlarının bazıları değerlendirilmiştir. Daha da detaylandırılmak istenirse, bilinen etkileşimler, ilaç proteinleri, yan etkiler, ilaç-ilaç etkileşimlerini tahmin etmek için kullanılan ilaç parmak izlerini oluşturmak için kullanılır. Bu sonuçların karşılaştırılmasıyla, etkileşim profili parmak izlerinin kullanılmasının daha yüksek bir performansa sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bilinen etkileşimlere sahip olan ilaç çiftlerinin protein benzerlikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drug - drug interaction (DDI) is a significant problem which threatens people's health. Therefore, this problem must be taken into serious consideration by pharmaceutical companies and healthcare providers. It is crucial to detect potential DDIs before the relevant drug pair is used together by the patients. However, the prediction of DDIs by using in-vivo experiments is not only extremely expensive but also difficult as many serious side effects are hard to detect in-vivo and in-vitro setting and as there exist many combinations of potential drug pairs to be experimented. Thus, various in-silico approaches utilizing computational methodologies have been developed to aid in the prediction of potential DDIs. In this paper, some of the recent computational DDI prediction methods are evaluated. More specifically, known interactions, drug targets, adverse effects are used to construct drug fingerprints which are further used to predict DDIs. Comparing these results showed that using interaction profile fingerprints has higher performance. Additionally, protein similarities of drug pairs which have known interactions were compared.