Sosyal medya kullanımı ile değişen mahremiyet algısı: Youtube üzerine bir inceleme
The changing perception of privacy using social media: A review on youtube
  1. Tez No: 537094
  2. Yazar: BAHŞENDE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde sosyal medya, modern bireyin yaşamının merkezinde yer alan bir olgu niteliğindedir. Çağlar, coğrafyalar ve kültürler fark etmeksizin bireyin yaşamında daime var olan bir diğer olgu ise mahremiyettir. Bireyin yaşamına sosyal medyayı tam merkezinden dahil eden teknolojik ilerleme ve değişimler, mahremiyet kavramının da başkalaşmasına neden olmuştur. Bugün, sosyal medyada paylaşım yapan her kullanıcı dikizleme kültürünün ve bunun kaçınılmaz sonucu olan gözetlemenin bir parçasıdır. Bu sürecin en önemli aktörlerinden biri olan Youtube'da üretilen video içeriklere yapılan izleyici yorumlarının incelenmesi, bu araştırmanın temel amacıdır. Toplam 4.187 izleyici yorumu 4 kategori altında analiz edilmiştir ve araştırma yöntemi olarak netnografik analiz tercih edilmiştir. Araştırmada incelenen izleyici yorumları; içerik üreticisinin, paylaştığı video içerikler nedeniyle gözetime, yargılanmaya ve izleyicilerin müdahalesine maruz kaldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, social media is a phenomenon that is at the center of the modern individual's life. Another phenomenon that exists in the life of the individual, regardless of the ages, geographies and cultures, is privacy. Technological progress and changes, which involve the social media from the very center of the individual's life, have also changed the concept of privacy. Today, every user sharing on social media is part of the peeking culture and surveillance which is the inevitable consequence of this. One of the most important actors of this process, the video content produced in Youtube, the review of the audience comments, the main purpose of this research. A total of 4,188 audience comments were analyzed under 4 categories and netnographic analysis was preferred as a research method. The audience comments examined in the research; the content producer demonstrates that he/she is subject to surveillance, prosecution and intervention of viewers due to the video contents he/she shares.