1932-1942 yılları arasında Irak'taki siyasî gelişmeler
Political developments in Iraq between 1932-1942
  1. Tez No: 537267
  2. Yazar: ABDULMANAF ABDULLAH NOAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Eğitim süresinin gelişmesi 1932-1942 arasında meydana gelen siyasî gelişmeye, dış ve iç siyasî sorunlarının çözümü için verilen büyük bir çaba ve bu yıllarda kral Faysal'ın üstüne gidip, Araplar ve Irak tarafından seçilmiş bir komutanmış gibi Irak topraklarında yükselmesine bağlıdır. En önemlisi de kral Gazi hükmü dönemi Irak istiklâli ve Reşit Ali el-Geylani döneminde Irak siyasetinin gelişmesidir. Krallık hükümdarlığı süresince Irakta çıkan olayları özetliyoruz, bilinen o ki ; krallık döneminde Irakta çıkan büyük olaylara rağmen,özellikle kral Faysal döneminde altın çağ gibi olan gelişmenin önüne geçememiştir. Bu nedenle komşu ülkelerle olan ilişkiyi ve gelişmeyi, istiklal için değişmeleri ve Petrolün durması gibi önemli bilgileri ele alıyoruz. Bütün bu olaylar, kraliyet dönemini diğer nakledilen olaylardan ayırt ediyor. Böylece altın çağda meydana gelmiş siyasi,ekomonik,toplum, önemli değişim ileride çıkan neticeler ve krallık döneminden sonra vuku bulmuş darbeleri ele almaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The development of the Education process depends on the political development taking place between 1932 and 1942, a great effort for the solution of domestic and foreign political problems, and the rise in the land of Iraq, such as a command elected by the Arabs and Iraq, by exerting pressure on King Faisal.Most importantly, the period of Kinga Ghazi, Iraqi independence and Rashid al-Geylani is the period of development of Iraqi politics. During the reign of the Kingdom, we are trying to summarize the events in Iraq. Known as; despite the great events that took place in the Iraqi period, especially during the reign of King Faisal, it did not prevent the development of the golden age. For this reason, we examine the interest and development of neighboring countries, the changes for independence and the stopping of oil. All these events distinguish the Royal period from other transplanted events. In this way, we will try to address the political, economic and social consequences of the golden age and the impacts that have taken place after the reign of the Kingdom.