Antalya ili kesme çiçek seralarından toplanan tetranychus urticae koch (Acarina: Tetranychidae) popülasyonlarının abamectine direnç düzeyleri ve g314d mutasyonun belirlenmesi
Determination of abamectine resistance levels and g314dmutation of populations of tetranychus urticae koch (Acarina:Tetranychidae) collected from greenhouse floriculturegreenhouses in Antalya
- Tez No: 537276
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
İki noktalı kırmızıörümcek Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) ülkemizde ve dünyada birçok üründe zararlı olan akar türlerinden birisidir. T. urticae birçok endüstri bitkisinde, süs bitkilerinde, açık ve örtüaltı sebzelerinde önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmada Antalya ili kesme çiçek üretim seralarından toplanan T. urticae popülasyonlarının abamectin için LC değerleri, direnç oranları ve G314D nokta mutasyonunun varlığı araştırılmıştır. LC değerlerinin belirlenmesinde ilaçlama kulesi yaprak disk yöntemi kullanılmıştır. Tarla popülasyonlarının LC50 değerleri hassas popülasyonun LC50 değerlerine oranlanarak direnç düzeyleri belirlenmiştir. GSS, SV1, SV2, AO1, AO2, AO3, AO4, AO5 ve AO6 popülasyonlarının LC50 değerleri sırasıyla 1,63; 381,55; 350,25; 1385,71; 1207,79; 2,62; 321,95; 414,29 ve 377,73 μl/100 ml su olmuştur. LC50 değerlerine göre hassas popülasyonla karşılaştırılan tarla popülasyonlarının direnç oranları 1,61 ‐ 850 kat arasında değişmiştir. Bu çalışmada dirençli akarlarda yaygın görülen G314D nokta mutasyonu mutasyonlara özel problar kullanılarak real‐time PCR ile incelenmiştir. Realtime PCR ile mutasyon taraması yapılan 8 tarla ve bir hassas popülasyonda G314D nokta mutasyonu belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) is a mite species that is the pest of many crops in our country and in the world. T. urticae causes significant economic losses in many industrial plants, ornamental plants, fields and greenhouse production areas. In this study, LC values, resistance rates and presence of G314D point mutation for abamectin of T. urticae populations were investigated collected from cut flower production greenhouses in Antalya. Leaf disc‐spray tower method was used in determination of LC values. The resistance levels were determined by the LC50 values of the field populations were compared to the LC50 values of the susceptible population. LC50 values of the GSS, SV1, SV2, AO1, AO2, AO3, AO4, AO5 and AO6 populations has determinated as 1,63; 381,55; 350,25; 1385,71; 1207,79; 2,62; 321,95; 414,29 and 377,73 μl/100 ml water, respectively. The resistance rates of field populations was found between 1.61 ‐ 850 fold according to LC50. Also, G314D point mutation which is common in resistant mites, was investigated with using specific probes to mutations by real‐time PCR. G314D point mutation was not determined in 8 field and susceptible GSS populations.