Antalya ili ve ilçelerinde seralarda yetiştirilen kesme çiçeklerde görülen böcek, akar türlerinin belirlenmesi ve üreticilerin uyguladıkları mücadele yöntemleri
Determinations of the insect and mite species in cut flowers areas grown in greenhouses in Antalya also growers' control methods
  1. Tez No: 442856
  2. Yazar: ZELİHA TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
2014-2015 yıllarında Antalya ili ve ilçelerinde yürütülen bu çalışmada 28 farklı serada bulunan 13 farklı kesme çiçek türünden çalışma sonucunda Insecta sınıfına ait 64 tür ve Arachnida sınıfına ait 1 tür olmak üzere toplam 65 tür saptanmıştır. Bunlardan ekonomik düzeyde zararlı olan türler sırasıyla Tetranychus urticae, Frankliniella occidentalis, Bemisia tabaci, Thrips tabaci, Helicoverpa armigera, Spodoptera littoralis, Liriomyza trifolii, Planococcus citri, Aonidiella aurantii, Macrosiphoniella sanborni, Aphis craccivora, Lipaphis erysimi, Myzus ascalonicus, Macrosiphum euphorbiae, Brachycaudus helichrysi ve Chaetosiphon tetrarhodum'dur. Frankliniella occidentalis 9 farklı kesme çiçek türünde bulunurken, Helicoverpa armigera 7 farklı kesme ç,çek türünde saptanmıştır. Bu çalışmada kesme çiçek üretimi yapan seralardaki zararlılara uygulanan mücadele yöntemleri ise 129 adet işletmeye anket yapılarak belirlenmiştir. İşletmelerin karşılaştıkları zararlılar için en fazla kullandıkları ilaçların işletme sayısına göre sırasıyla Abamectin (124), Hexythiazox (122), Emamectin Benzoate (119), Deltamethrin (102) ve Methiocarb (100) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in the province of Antalya and district in 2014-2015 years a total of 65 species, including 64 species belonging to the Insecta class and 1 species belonging to the Arachnida class, were identified. These species are identfied Tetranychus urticae, Frankliniella occidentalis, Bemisia tabaci, Thrips tabaci, Helicoverpa armigera, Spodoptera littoralis, Liriomyza trifolii, Planococcus citri, Aonidiella aurantii, Macrosiphoniella sanborni, Aphis craccivora, Lipaphis erysimi, Myzus ascalonicus, Macrosiphum euphorbiae, Brachycaudus helichrysi ve Chaetosiphon tetrarhodum, economically. Although Frankliniella occidentalis was found on 9 different cut flowers, Helicoverpa armigera was identified on 7 hosts. In this study, the control methods applied against to pests in greenhouses which produced cut flower were determined by poll in 129 farmers. The most pesticides used against to pests in farmers were determined according to the number of companies Abamectin (124), Hexythiazox (122), Emamectin Benzoate (119), Deltamethrin (102) and Methiocarb (100), respectively.