Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Antalya'da aile kurumu (1908-1945)
Family institution in Antalya from Ottaman to Turkish Repuclic (1908-1945)
  1. Tez No: 537297
  2. Yazar: AYŞE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Aile bir toplumun en küçük ve en temel birimidir. Bir toplumun gelişmesi veya çöküşü aile kültürünün yapısıyla eşdeğerdir. Osmanlı Devleti'nin ekonomik, askeri ve toplumsal açıdan gerilemeye başladığı devirlerde aile kültürünün de bozulduğu bilinmektedir. Zira Batı'nın üstünlüğünü kabul eden Osmanlı Devleti'nin birçok alanda yenilikler yapması ile birlikte aile ve kadın konusunda da önemli değişimler yaşanmıştır. Aile modernleşmeye başlamış, özellikle II. Meşrutiyet döneminde kadınlar evden çıkarak eğitim ve iş alanında yer alarak gözle görülür bir biçimde kadın hareketi yaygınlaşmıştır. Eski ve kadim bir geleneğe sahip olan Antalya şehri çok kültürlü bir yapı barındırdığı için Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde aile kültürü bakımından oldukça zengindir. Osmanlı Devleti'nde 1900 yılların başlarında Antalya'da birçok farklı millet bir arada yaşamaktaydı. Bunlar Müslümanlar, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler ve Kıptilerdi. Bu cemaatler bir arada saygı ve hoşgörü içerisinde kendi aile kültürlerini yaşatarak gelecek nesillere aktarmışlardır. Osmanlı döneminde aile hukuku alanında Mecelle Kanunu uygulanmaktaydı. Osmanlı döneminde Antalya'da aile hayatına oldukça büyük özen gösterilmiş, evlilikler ve boşanmalar kanun nazarında yapılmaya çalışılmıştır. Antalya kent ve kır yöresinde biraz farklılaşmalar olmakla birlikte Anadolu'nun ortak kültürünü taşıdığı söylenebilir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Antalya'daki aile yaşamı Türk kültürünün özelliklerini muhafaza edip, dünya kültürüyle ortak bir sentez oluşturup varlığını devam ettirmiştir. 1926 yılında Medeni Kanunu'nun kabulü ile birlikte kadın ve erkek aile hukukunda eşitlenmiş, sağlıklı bir yapıya kavuşmuştur. Cumhuriyet devrinde Antalya'da aile kültürüne son derece ehemmiyet verilmiş, bu kültür toplum ve devlet kurumları tarafından desteklenmiştir. Atatürk ilke ve inkılâpları tüm şehirde hızla kabul görerek aile yapılanmasında yerini almıştır. Ataerkil bir kültürün hakim olduğu Antalya'da özellikle kadınlar inkılâplarla her anlamda korunarak toplumda güçlü bir şekilde var edilmeye çalışılmıştır. Kadınların eğitim ve iş alanında ön plana çıktığı, şehirdeki toplantılara, balolara, etkinliklere ailece katılımın desteklendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A family is the smallest and most basic unit in a society. The development or devastation of a society is equivalent to the structure of the family culture and association. It is known that the family culture has also deteriorated during the periods when the Ottoman State began to decline economically, militarily and socially. The Ottoman Empire which accepted the supremacy of the West, has begun to make innovations in many areas and the family and women have taken their shares in this sense. The family began to modernize, especially in the Second Constitutionalist period, the women were out of their houses, they are involved in education and business, and however the women's movements have become widespread in a visible way. Antalya city, which had an old and archaic tradition, because it had a multicultural structure, was extremely rich in terms of family institution in the Ottoman Empire and Republic of Turkey. Many different nations lived together in Antalya in Ottoman Empire in the early 1900's. These were Muslims, Greeks, Armenians, Jews and Copts. These communities have sustained their family cultures together in respect and tolerance and passed to the future generations. In the family law of Ottoman period, Ottoman Code of Civil Law (Mecelle) was applied. During the Ottoman period in Antalya, was taken care of the family life and marriages and divorces have been tried in the sight of the law. The family life in Antalya with the proclamation of the republic was preserved the, by creating a synthesis with the modern world culture and has been maintained its existence. With the adoption of the Civil Code in 1926, women and men were equalized in the family law and were pacified a healthy structure. During the Republic period in Antalya was taken care of family culture profoundly and this culture was supported by society and government agencies. Ataturk's principles and reforms were accepted quickly in the whole city and took place in the family structure. In Antalya which has a patriarchal structure, women were protected particularly with reforms and were tried to be made spiritedly in society. We see that the women are at the forefront of education and business, is supported the participation in meetings, ballrooms and activities in the city.