Tekstil yüzeylerde grafik tasarım uygulamaları
Graphic design applications on textile surfaces
- Tez No: 537298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA TÜRE AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Teknolojideki gelişmeler doğrultusunda grafik tasarım disiplininin üretim alanlarına yeni araçlar ve ortamlar dahil olmakta ve iletişim olanakları da genişlemeye devam etmektedir. Günümüzde yaşanan bu yenilikler grafik tasarımı daha da önemli bir disiplin haline getirmektedir. Bugün baskı alanındaki yenilikler, bir düşünceyi ya da bir duyguyu ifade etmek için ürün oluşturan grafik tasarım disiplinin, tekstil yüzeyleri de etkili şekilde kullanan bir alan haline gelmesine olanak sağlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, tezin konusu olan tekstil yüzeylerde grafik tasarım uygulamaları genel olarak ele alınmıştır. Tekstil kavramı, grafik tasarım alanındaki yenilikler ve tekstil yüzeylerin grafik tasarımdaki yeri hakkında kısaca bahsedilmiştir. Araştırmanın amacı, önemi ve sınırları doğrultusunda neler yapılacağı belirlenerek açıklanmıştır. Tez çalışmasının ikinci bölümünde, grafik tasarım disiplininin uygulama yüzeylerinden biri haline gelen tekstil alanı genel olarak ele alınmıştır. Öncelikle, tekstilin tanımı yapılıp, tekstil yüzeyler ve bu yüzeylerin oluşum sürecinden kısaca bahsedilmiştir. Tekstil yüzeylerin oluşum sürecinde yer alan malzemeler ve kullanılan teknikler örneklerle birlikte sunulup tekstil ürünleri ve kullanım alanları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, grafik tasarımın tanımı yapılarak grafik tasarım ilke ve elemanları örneklerle açıklanmıştır. Grafik tasarım disiplini içerisinde görsel oluşturma biçimlerinden birkaçı olan illüstrasyon, fotoğraf ve tipografi tekstil yüzeylerde grafik tasarım uygulama örnekleri ile birlikte incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise tez uygulamasının başlangıç noktası olan İskandinav ülkeleri, İskandinav tasarımı ve tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca İskandinav tasarımı ve grafik tasarım arasında ilişki özellikleriyle birlikte açıklanmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda İskandinav tarzı iç mekanlara yönelik olarak gerçekleştirilen tekstil yüzeylerde grafik tasarım uygulamalarına yer verilmiştir. Araştırmalarda elde edilen veriler doğrultusunda örnek uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In line with the developments in technology, new tools and environments are included in the production areas of the graphic design discipline and communication opportunities continue to expand. Today's innovations make graphic design an even more important discipline. Today, the innovations in the field of printing have enabled the graphic design discipline, which forms a product to express a thought or a feeling, to become an area that effectively uses textile surfaces. In the first part of the study, graphic design applications on textile surfaces which are the subject of the thesis are discussed in general. The concept of textile, innovations in graphic design and the place of textile surfaces in graphic design are briefly mentioned. The aim of the research is explained by determining what will be done according to its importance and boundaries. In the second part of the thesis, the textile area, which has become one of the application surfaces of the discipline of graphic design, has been discussed in general. First of all, the definition of textiles, textile surfaces and the process of the formation of these surfaces are briefly mentioned. Materials and techniques used in the formation of textile surfaces are presented together with the samples and the textile products and their usage areas are explained. In the third chapter, graphic design principles and elements are explained with examples. Some of the visual forms of visual design within the discipline of graphic design have been examined together with the illustrations of graphic design applications on photographic and typographic textile surfaces. In the fourth part of the study, information about Scandinavian countries, Scandinavian design and history is given. In addition, the relationship between Scandinavian design and graphic design is explained. In line with this information, graphic design applications are applied on textile surfaces for Scandinavian-style interiors. Sample applications have been made according to the data obtained in the research.