Analysis of steel frames with soil structure interaction under seismic loads
Deprem yükleri altında zemin yapısı etkileşimli çelik çerçevelerin analizi
- Tez No: 537320
- Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA ÖZAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, zemin yapısı etkileşimli ve etkileşimsiz, 2 boyutlu çok katlı çelik çerçeveler için doğrusal ve doğrusal olmayan zaman adım analizi yapılmıştır. Çerçeveler 3 kattan 20 katına kadar farklı yüksekliklere sahiptir. Zemin ve tekil temel sistemi doğrusal yaylar ve amartisor ile modellemek için alt yapı analiz metodu kullanılmıştır. Ayrıca tepki-spektrum analizi yapılmıştır. Düzce deprem ivme kaydı seçilerek spesifik tepki spektrumuna ölçeklendirildi. PGA 0.35 ve Eurocode 8'e göre zemin tipi B (katı) seçildi. Temel periyot ve zemin kesmesi, zemin-yapı etkileşimi dahil edilerek ve edilmeyerek araştırılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research work, response spectrum and linear/nonlinear time history analysis of 2D multi-story steel frames on gravel soil with and with-out soil structure interactions have been done. Frames have different height start from 3 stories and up to 20 stories. A sub-structure method is used to model soil and shallow (footing) foundation system by linear springs and dashpots. Three earthquake records are selected, Kocaeli, Erzincan and Düzce earthquake accelerograms records are selected and scaled to specific response spectrum with PGA 0.35 and soil type B according to Eurocode 8 is considered. Fundamental period and base shears have been investigated with and without soil-structure interactions; the results have been presented and compared