Archeological sites in their rural settings: strategies for the integrated conservation of Iasos-Kiyikişlacik (Muğla)
Arkeolojik alanlar ve içinde bulundukları kırsal çevre: Iasos-Kıyıkışlacık (Muğla) özelinde bütüncül korumaya yönelik stratejiler
- Tez No: 537321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Arkeolojik alanlar ve çevreleri arasındaki ilişki uzun zamandır kültürel mirasın korunması alanında yürütülen çalışmalara konu olmuştur. Süreç içerisinde odak, arkeolojik kalıntılardan, içerisinde bulundukları fiziksel ve sosyal çevreye kaymıştır. Bu kapsamda çalışmalar, kentsel çevrelerde bulunan arkeolojik miras alanlarının problem ve potansiyellerinin incelenmesine odaklanmıştır ve kırsal peyzajlarda bulunan arkeolojik miras alanlarında araştırmalar kısıtlıdır. Bu bağlamda tez, arkeolojik alanlar ve kırsal yerleşimlerin bir aradalığının doğal yapısına odaklanan üç aşamalı bir araştırma yürütmektedir. İlk aşamada kırsallık ve arkeolojik mirasın korunması üzerinden teorik bir çerçeve belirlenmiş, ikinci aşamada örnek bir çalışma alanı üzerinden analiz ve değerlendirme çalışmaları yürütülmüş, üçüncü aşamada ise yapılan değerlendirmeler kapsamında bütünleşik koruma yaklaşımı için politika ve stratejiler üretilmiştir. Örnek çalışma alanı olarak seçilen Iasos-Kıyıkışlacık yerleşimi, arkeolojik alanlar ve kırsal yerleşimler arasında kurulan fiziksel, ekonomik ve sosyo-kültürel ilişkileri yansıtması açısından önem taşımaktadır. Kıyıkışlacık, Iasos antik yerleşiminin nekropolü üzerinde kurulmuş ve mezar odalarının kalıntılarını kullanmakta olan bir kırsal yerleşimdir. Iasos kentinin kalıntıları Kıyıkışlacık köyünün kırsal kimliğinin bir parçası haline gelmiştir. Kırsal yerleşimin arkeolojik miras üzerinde yerleşmiş olması, kalıntıların belirli bir ölçüde korunmuş olmasını sağlamışsa da, alanın korunması, sunumu ve yönetimi konusunda bir takım problemlere de yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Iasos-Kıyıkışlacık örneği üzerinden kırsal yerleşimlerin ve arkeolojik miras alanlarının bir aradalığından doğan değer, tehdit ve problemlerin analiz edilmesidir. Bu bağlamda analiz sonuçları değerlendirilmiş, bütünleşik koruma yaklaşımı kapsamında stratjiler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between archaeological sites and their immediate surroundings has long been debated, resulting in a shift of focus from the archeological vestiges alone to the physical and social environment in which they are located. In this context, emphasis has formerly been placed on the understanding of problems and potentials of archaeological sites located in urban areas; while, on the other hand, the relationship between archaeological sites and rural landscapes and settlements awaits further investigation. This study thus aims to investigate the co-existence of archaeological sites and rural settlements as integral components of rural landscapes through a selected case study, i.e. Iasos-Kıyıkışlacık, and is developed in three stages: the formation of a theoretical framework, mainly including the identification of the nature of rural areas and conservation of archaeological heritage; a detailed analysis and evaluation of the case study with its different settlement phases and components; and the development of proposals and strategies for the integrated conservation of the archaeological heritage in its rural setting. The selected study area, Iasos-Kıyıkışlacık, is a significant example reflecting the close physical and socio-economic relationship between an archaeological site and its rural setting. Such an intricate relationship inevitably produces a series of values, threats and opportunities affecting the conservation of both the archaeological site and its rural setting. Kıyıkışlacık is located on the site of the Iasian necropolis, making use of some archeological remains, mainly the chamber tombs. On the one hand, this overlapping location and architectural reuse provides some sort of protection for the archaeological remains, while on the other hand, it causes problems of and threats to the conservation, presentation and management of the archaeological site as a whole. In this context, this study analyzes the values, threats and opportunities generated by this intertwined relationship between the archaeological site and its rural setting in order to offer a series of proposals and strategies for the integrated conservation of Iasos-Kıyıkışlacık within its physical and socio-economic environment.