Karacahisar Kalesinde kullanılan özgün yapı malzemelerinin genel karakteristik özellikleri
General characteristics of original construction materials used in Karacahisar Castle
- Tez No: 537335
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeometri, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Archaeometry, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Çalışmanın amacı bir Ortaçağ kalesi olan Karacahisar kalesinin yapı malzemelerinin genel karakteristik özelliklerinin ve üretim teknolojisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, kalede 2012 ve 2013 yıllarında elde edilen yapı malzemelerinin fiziksel, mekanik, kimyasal, mineralojik ve petrografik özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, kalede oldukça zengin bir pişmiş kil ürünü envanterinin bulunduğu tespit edilmiştir. İncelenen yığma yapı tuğlalarının otuz iki gruba, zemin tuğlalarının on iki gruba ve kiremitlerin üç gruba ayrıldığı belirlenmiştir. Harç örnekleri incelediğinde, kale giriş sur duvarında dört farklı horasan harcının kullanıldığı, II. bölgede ise kireç ve alçı esaslı harçların kullanıldığı tespit edilmiştir. Kalenin temel yapı malzemesi olan doğal taşların olivinli skorya bazalt türü olduğu ve bunların tuğlalarda ve harç üretiminde de agrega olarak kullanıldığı görülmüştür. Kalenin bulunduğu bölgede zengin bazalt yataklarının bulunması, geçmiş uygarlıkların bu doğal taş yataklar ile ilgili bilgisi olduğunu ve yerel malzeme kullanımına önem verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the determine the general characteristics and production technology of construction materials of Karacahisar castle, a medieval castle. For this purpose, physical, mechanical, chemical, mineralogical and petrographical properties of original construction materials, which were obtained in 2012 and 2013, have been examined. At the end of the study, it was determined that there was a very rich fired clay products inventory in the castle. For example, the masonry bricks are divided into thirty two groups, the floor bricks are divided in twelve groups and the roof tiles are classified into three groups. When examine the mortar samples, it was seen that four different khorasan mortar were used in the gate wall of the castle and lime and gypsum based mortars were used in interiour places. It has been determined that, the natural stones, which are the basic building materials of the castle, are olivine scoria basalt type and they were used also in the production of bricks and mortars. The presence of rich basalt deposits in the area, where the castle is located, indicates that the past civilizations had knowledge about these natural stone deposits and they have been given an importance to use of local materials.