Ankara ili Elmadağ ilçesi tarım işletmelerinde gelir dağılımı ve gelir-tüketim ilişkisi üzerine bir araştırma
A Research on income distribution and income-consumption relationship on farms in Elmadağ district in Ankara
- Tez No: 16525
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÎLİ ELMADAĞ İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNDE GELİR DAĞILIMI VE GELÎR-TÜKETİM İLİŞKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA H.Tuğba TURGUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Selahattin ERAKTAN 1991, Sayfa: 114 Öüri:Doç.Dr. Selahattin ERAKTAN Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Rauf ARIKAN Bu araştırma Elmadağ ilçesini doğal faktörler ve tarım tekniği yönünden temsil eden 4 köyde (Ediğe, Karacahasan, Kayadibi, Kuşçuali) yapılmıştır. Elmadağ ilçe merkezine Ediğe 6 km, Karacahasan 7 km, Kayadibi 10 km ve Kuşçuali 22 km uzaklıktadır. Köylerin ulaşım durumları iyidir. Kuşçuali dışındaki köyler asfalt yolla bağlantılıdır. Elmadağının ise Ankara'ya olan uzaklığı 40 km'dir. Bölgede tipik karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışlar uzun ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kuraktır. Ortalama yağış 371,6 mm, ortalama sıcaklık ise 11,7 °C'dir. Yörede genellikle kuru tarım yapılmakta ve en çok buğday, arpa yetiştirilmektedir. Hayvancılığa da önem verilmektedir. Araştırma alanına giren 4 köyün 1985 nüfus sayı mına göre toplam nüfusu 2.368' dir. Toplam nüfusun % 49,75'i (1178) kadın, % 50,25'i (1190) erkek nüfus oluşturmaktadır. Okuma-yazma oranı % 86'dır (Anonymous 1986 a). Elmadağ ilçesinin toplam arazi varlığı 57.337 ha dır. Bunun % 55,81'i tarım arazisidir. Tarım arazileri nin % 90, 18'i tarla arazisidir. Yörede makina kullanımı oldukça yaygındır. Bölge de son yıllarda yaygın olan münavebe şekli buğday-ayçi- çeği şeklindedir. Bunun yanısıra nadas da büyük çaptaii uygulanmaktadır. Tarımsal mücadeleye de giderek daha fazla önem verilmektedir. İncelenen işletmelerdeki nüfusun % 49,06'sı kadın, 53,94'ü erkektir, okuma-yazma oranı % 69,69'dur. Bu oran kadınlarda % 56,69 erkeklerde ise % 82,21'dir Aile işgücünden geniş ölçüde yararlanılmakta olup bazı işletmelerde yabancı işgücü kullanılmaktadır. İşletmelerdeki toplam 13.731 da işletme arazisinin % 97,88'i tarla arazisi, % 2,12'sini ise bağ-bahçe-sebze arazisi oluşturmaktadır. Toplam işletme arazisinin % 65,73'ü mülk arazi, % 10,07'si ortağa tutulan ve % 24,23'si ise kiraya tutu lan arazi şeklinde tasarruf edilmektedir. İncelenen işletmelerde ortalama mülk arazi geniş liği 151,4 da, ortalama işletme arazisi genişliği 169,86 da. bulunmuştur. Dağılımları gösterengini oranı mülk arazi için G= 0,3892, işletme arazisi için G= 0,5357 hesaplanmıştır. İsletme basına düşen tarımsal gelir ortalama 12. 974. 234 TL olup bu gelirin dağılımını gösteren gini oranı G = 3,4152 bulunmuştur. Aile gelirinin % 74,84 işletme içindeki tarımsal faaliyet gelirinden, % 6,19'u işletme dışı tarımsal ge lirden % 18,97'si de tarım dışı nelirlerden oluşmaktadır. İşletme basına ortalama toplam aile geliri 16. 010.932 TL'dir Aile gelirinin dağılımında Gini oranı 0,4375 olarak bu lunmuştur. Bu değer dengesi;: bir dağılımın göstergesidir. İşletmelerde ortalama tüketim eğilimi yaklaşık % 64, Ortalama tasarruf eğilimi ise /o 36 dır. Tüketim harcamaları içinde en büyük payı % 63,37 ile gıda maddeleri almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Mülk arazi, işletme arazisi, tarımsal gelir, tarım dışı gelir, aile geliri, gelir dağılımı, Gini oranı, ortalama tüketim eğilimi, ortalama tasarruf eğilimi.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON INCOME DISTRIBUTION AND INCOME CONSUMPTION RELATIONSHIP ON FARMS IN ELMADAĞ DISTRICT IN ANKARA H.Tuğba TURGUT Ankara University Graduate School of Natural artui Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Selshattin ERAKTAN 1991, Page: 114 jury : Assoc.Prof « Dr. Selahattin ERAKTAN Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Rauf ARIKAN This research is made in 4 villages lEdige, Kara ca hasarı, Kayadibi, Kuşçuali) representing Elmadağ with the aspects of natural factors and agriculture techniques. The distances from the center of Elmadağ to L-dige, Keracahasa i, Kayadibi and KuşçualJ are 6, 7, 10 and 22 km respectively. The villages except Kuşçuali are connected with asphalt roads. Elmadağ is 4 3 km away from ANKARA. The typical climate in the region is continental climate. The winters are long and snowy and the summers are hot and dry. The average precipitation is 371,5 mm and the average temperature is 11,7 °C. In the region generally dry farming has been practising and mostly, wheat and barley are grown, battle breeding is also important. Total population cf the four villages involved in research is 2.368 according to the census in 1985. 49.75 % total population is female (1176) and 50.25 % is male (~1190). The literacy ratio is 86 % (Anonymous 1988). Total land possession of Elmadağ İsjb 57.337 ha. 55.81 % of this area is for agriculture and 90.18 % of the agricultural area is for farming. The utilization cf machine in the region is quite common. The common plant rotation in the region is as wheat and sunflower in recent years. Seside t us fallowing is also applied widely. Plant protection practises have been increasing gradually. 49.06 % of the population of the farms studied is female and 50.94 % is male. The literacy ratio is 69.69 %. This ratio is 56.59 % among women and 82.21 % among men. ramiiy labour is utilized widely and in some farms hired labour is also used.iv 97.88 % of the laud operated (1~).701 da) an farms is tillable lend and 2.12 #. is for vineyardlsnd vegetable. Of the total land on farms 65.73 % is owned land, 1^.07 }[? is snare cropped and ^4.20 % is rented in. On the farms studied, trie average acreages are found as İ5İ.4 da and 169.86 da for owned land and for operated land respectively. The Gini ratios, G, showing the distribution are calculated as 0,3892 end 1,5¥.~9 for owned land and for operated land respectively. The average net farm income per farm is 12.974.2 34 TL and the Gini ratio, G, showing the distribution cf this income is found as 1,4152. 74.84 % of family income is cenerated from the income of agricultural activities within tne farms, 6. 19 % is from the agricultural incomes out of farms and 18.97 % is non-farm income. The average family incme oer farm is 16. 310. 932 TL. The Gini ratio is found as 0,4 375 for family income distribution. This value is an indicator for an unbalanced dis t r ibu t ion. The average consumption tendency en farms is about 4 %, and the average saving tendency is 36 %. The biggest hare in the consumption expenditures İB for food with :>.07 y. 6 S 6 0,07 KEY WORDS: ^wned lend, operated lend, net farm iıcome n on- farm income, family income, income distribution, Gini ratio, average consumption tendency, average savino. tendency.