Yazılım tanımlı radyo ile gerçek zamanlı PSK alıcı-verici tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Real-time PSK transceiver design and implementation using software defined radio
- Tez No: 537340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN ALDIRMAZ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Faz kaydırmalı anahtarlama (Phase Shift Keying, PSK) birçok haberleşme standardında kullanılması dolayısıyla önemli bir modülasyon tekniğidir. PSK'nın iki temel yöntemi olan İkili Faz Kaydırmalı Anahtarlama (Binary Phase Shift Keying, BPSK) ve Dörtlü Faz Kaydırmalı Anahtarlama'nın (Quadrature Phase Shift Keying, QPSK) endüstride yoğun bir kullanım alanı mevcuttur. Yazılım tanımlı radyo (Software Defined Radio, SDR) geleneksel sayısal haberleşme cihazlarını yazılım ile değiştirmesi dolayısıyla dikkat çekmektedir. Esnek ve tekrar programlanabilen bu cihazlar özellikle üniversiteler ve araştırma kurumlarında kablosuz haberleşme sistemlerinin prototiplenmesinde yoğun miktarda kullanılmaktadır. SDR, bu özellikleri dolayısıyla önem arz etmektedir. Bu tezin konusu olan çalışmada SDR kullanılarak BPSK ve QPSK için gerçek zamanlı alıcı-verici tasarımı yapılmıştır. Alıcı ve verici LabVIEW kullanılarak yazılım ortamında tasarlanmış ve donanım olarak da iki adet Evrensel Yazılım Radyo Platformu 2921 (Universal Software Defined Radio 2921, USRP 2921) kullanılmıştır. Sonuç olarak; vericide girilen metin mesajı kullanıcının tercihine göre BPSK veya QPSK yöntemlerine göre modüle edilerek iletilmiş ve alıcıda doğru bir şekilde çözülerek kullanıcıya girildiği şekilde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phase Shift Keying (PSK) is an important modulation technique for being used in many communication standarts. Two of the main PSK types are Binary Phase Shift Keying (BPSK) and Quadrature Phase Shift Keying. These modulation types have a broad usage in the industry. Software Defined Radio (SDR) has gained attention for replacing the traditional digital modulation devices. These flexible and reprogrammable devices are especially being used in universities and research institutions for prototyping wireless communication standarts. SDR has an importance because of these features. In this work, a real time BPSK and QPSK transceiver design is made using software defined radio. Transceiver is designed in software using LabVIEW and two Universal Software Radio Peripheral 2921's (USRP 2921) are used as hardware. The message that was entered in transmitter is modulated with BPSK or QPSK, depending on user's choise, and transmitted. At the receiver, received signal is correctly demodulated and the same message that was entered at the transmitter is shown to the user as result.