Market- sepet analizi yöntemiyle promosyonların belirlenmesi
Determination of promotions by market basket analysis method
  1. Tez No: 537352
  2. Yazar: NUR SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ALPER TUNGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Veri madenciliği, depolanmış verilerin istatistiksel ve matematiksel yöntemlerle analiz edilerek, anlamlı örüntülerin çıkarılması işlemidir. Veri madenciliğinde ele alınan verinin yapısına göre çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Bunlardan biri de“Birliktelik Kuralları Analizi / Sepet Analizi”ile, büyük veri kümelerine sahip marketler ele alınarak, müşterilerin alışveriş alışkanlık ve davranışlarının belirlenmeye çalışılmasıdır. Bu çalışmada, Türkiye'de perakendeciliğin öncülerinden olan Migros Ticaret A.Ş.'ye ait verilerin“Birliktelik Kuralları”ile analiz edilerek müşterilerin satınalma davranışlarının keşfedilmesi ve buna bağlı olarak da promosyonların belirlenmesi sağlanmıştır. Müşterilerin ortak satınalma davranışları Apriori algoritmasından yararlanılarak bulunmuştur. Yapılan çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren perakende sektöründe önemli bir yere sahip olan Migros Ticaret A.Ş.'nin 2015 yılına ait Ocak-Aralık ayları (1 yıllık) müşteri alışveriş kayıtları ele alınmıştır. Veriler tüzel olmayan gerçek müşteriler üzerinden toplanmıştır. Bu müşterilere ait 118.479 alışveriş kaydı kullanılacaktır. Veriler 52 farklı ürün kategorisi, 412 ürün grubu içermektedir.
Özet (Çeviri)
Data mining is the process of analyzing the stored data by statistical and mathematical methods and exposing some samples. Various techniques are used according to the structure of data. One of them is to determine the shopping habits and behaviors of customers, by Analysis of Association Rules / Basket Analysis for markets which have big data. In this study, discovering the purchasing behavior of customers and also determining the promotions according to this, are provided with analyzing the data of Migros Ticaret A.S, which is the pioneer of retailing industry in Turkey, by Association Rules. Common purchasing behavior of customers has been found by the Algorithm of Apriori. In this study, customer shopping records for January-December 2015 (1 year) of Migros Ticaret A.S., which has an important place in the retailing industry of Turkey, were covered. The data were collected from real non-corporate customers. 118.479 shopping records of these customers will be used. The data includes 52 different product categories and 412 product groups.