Sepet opsiyonlarının fiyatlanması ve duyarlılık parametrelerinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on the pricing of the basket options and the investigation of sensitivity parameters
  1. Tez No: 454532
  2. Yazar: FURKAN KAĞIT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Vadeli işlemler piyasalarında yapılan işlemler, opsiyon sözleşmelerinin tercih edilmesiyle yeni bir boyut kazanmıştır. Bunun başlıca nedenleri hem opsiyonların hem de vadeli işlem sözleşmelerinin yatırımcılara, kaldıraç etkisi ve farklı stratejiler seçerek riski minimize edebilecek mekanizmalar sağlamasıdır. Türev ürünlerin piyasalardaki işlem hacminin artmasına neden olan yatırımcı talepleri sayesinde opsiyon piyasaları da gelişmiş, yatırımcıların istekleri doğrultusunda hizmet vermeye başlamıştır. Standart opsiyonların ve borsa ürünlerinin yetersiz kaldığı yeni türev isteklerinin şekillendiği piyasalarda çeşitli opsiyon türlerinin ortaya çıkması kaçınılmaz olmuştur. Egzotik Opsiyonların bir türü olan Sepet Opsiyonları, bireysel yatırımcılara daha az riskli hizmet verebilmek için özel koşullar eklenmiş standart olmayan ve genellikle tezgahüstü piyasalarda işlem gören opsiyonlardır. Bu çalışmada, opsiyon işlemlerinden bahsedilip sepet opsiyonları incelenerek kurulan modelin duyarlılık parametreleri ölçülmüştür. Uygulama bölümünde ise BIST30ve BIST100 endekslerinden varsayımsal olarak oluşturulan Sepet Opsiyonun altı aylık vadede farklı varsayımlar için Black&Scholes modeline göre fiyatlamaları hesaplanmıştır. Vade sonucunda oluşan değerler daha önceden belirtilen uygulama yöntemiyle sınanarak ulaşılan bu verilerle bir sonuca varılmıştır. Opsiyonun fiyatlaması Black&Scholes Modeli ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transactions in futures markets have gained a new dimension by the preference of option contracts. The main reasons for this are that both options and forward transaction contracts, by choosing leverage effect or different strategies, provides investors mechanisms that can minimize risk. Opportunity markets have also developed thanks to the investor demands that have caused the transaction volume of derivative products to increase on the market and they have begun to serve in line with investors' desires. It has become inevitable for the various types of options to emerge on the markets where standard options and stock market products have become insufficient and new derivative requests are formed. Basket Options, a form of Exotic Options, are nonstandard options with special conditions added to provide less risky service to individual investors, which often trade at counterfeit markets. In this study, the sensitivity parameters of the installed model are measured by referring to the option operations and examining the basket options. In the application section, the pricing of the basket option created hypothetically from BIST30 and BIST100 indexes according to Black&Scholes model and for different assumptions in a six month period was calculated. The value reached after maturity was tested with this application method defined before and with this data a result was gained. The pricing of the option was made with Black&Scholes Model.