Trafik sinyalizasyonunun çeşitli parametrelere göre bulanık mantıkla kontrolü
Fuzzy logic control by traffic signalization according to various parameters
- Tez No: 537375
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ CENK BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada bulanık mantık ile 5 yollu döner kavşağın araç sayısı, araç tipi, yakıt ve zaman parametrelerine göre trafik sinyalizasyonu bilgisayar ortamında simüle edilmiştir. Bu amaçla seçilen kavşak için mobese kameraları kullanılmıştır. Simülasyonda Mamdani bulanık modeli kullanılmıştır. Durulaştırma işleminde ise centroid (ağırlık merkezleri) yöntemi kullanılmıştır. Yapılan uygulamadaki sonuçlar tablolar halinde listelenmiştir. Kavşağa yaklaşan araç yoğunluğuna göre kavşaklara uygulanan geçiş ya da durma süreleri optimize edilmiştir. Ayrıca kavşağa yaklaşan araçların türleri analiz edilerek örneğin kamyon, otobüs gibi yakıt tüketimi yüksek olan araçların yoğun olması durumunda kavşağa öncelik tanınarak yakıt ekonomisinin sağlanması ve çevre kirliliğinin azaltılması amacıyla optimizasyon yapılmıştır. Bu çalışmada uygulanan yöntem ile klasik yöntemler arasındaki karşılaştırmalar neticesinde elde edilen yakıt tasarrufu, çevresel etkiler, yol akışının daha hızlı olmasının sağlanması gibi parametreler karşılaştırma sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, traffic signalization by fuzzy logic according to number of vehicles, vehicle type, fuel and time parameters of 5 leg roundabouts were simulated in computer environment. For this purpose, city surveillance cameras (mobese) were used for the selected intersection. In the simulation, the Mamdani type fuzzy model was used. The centroid (center of gravity) method was used for defuzzification process. The results of the application were listed in tables. According to the vehicle density coming near the intersection, the transition times or stopping times applied to the intersection were optimized. Also, type of vehicles coming near the intersection are analyzed and vehicles with high fuel contumption are given priority. Thus, fuel consumption and environmental pollution can be reduced. The methods in this study are compared in terms of fuel saving, environmental effects and faster road flow.