Tarihsel bağlamın düşünürler üzerindeki etkisi: Machiavelli, Hobbes ve Rousseau örneği
Influence of historical context on philosophers: The case of Machiavelli, Hobbes and Rousseau
- Tez No: 537374
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHADIR TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, XVI, XVII ve XVIII. yüzyılın tarihsel bağlamının, o yüzyıllarda yaşamış bazı düşünürlerin siyasal kuramları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde XVI. yüzyıl Rönesans İtalya'sı ile Niccolò Machiavelli bağlantısı konusuna yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde XVII. yüzyıl İngiltere'si ile Thomas Hobbes bağlantısı irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü yani son bölümünde ise XVIII. yüzyıl Fransa'sı ile Jean-Jacques Rousseau bağlantısı incelenmiştir. Çalışmanın her bölümünde hem ilgili ülkedeki tarihsel bağlama hem de söz konusu düşünürün bu bağlam ile olan etkileşimine, düşünürün eserlerinden atıflar incelenmek suretiyle yer verilmiştir. İlk bölümde Rönesans ve Hümanizm ile Machiavelli bağlantısı, ikinci bölümde Erken Modernite ve Bilim Devrimi ile Hobbes bağlantısı, üçüncü bölümde Aydınlanma ile Rousseau bağlantısı ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This three-part study aims to understand the impacts of the historical context of the sixteenth, seventeenth and eighteenth centuries on the political theories of certain philosophers who lived in the respective centuries. The first part focuses on Renaissance Italy in the sixteenth century and its connection with Niccolò Machiavelli; the second part of the study looks at England in the seventeenth century and its association with Thomas Hobbes; and the third and final part analyzes France in the eighteenth century and its linkage with Jean-Jacques Rousseau. In each part of the study both the historical context in the respective countries and the interaction of the related philosophers with this context are discussed through a review of the citations from the writings of the respective writers. The connection between the Renaissance, Humanism and Machiavelli; the association between Early Modernity, the Science Revolution and Hobbes; and the linkage between the Enlightenment and Rousseau are discussed in the first, second and third parts, respectively.