Soğuk barış döneminde dünyada ekonomik güvenlik arayışları: KEİB
- Tez No: 53738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. ÜMİT OKTAY FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Yirmibirinci yüzyıla yaklaşırken devletler arasında ekonomik işbirliği örnekleri sürekli çoğalmaktadır. 1992 yılında kurulan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi, Karadeniz havzasındaki ülkeler arasında ticareti artırıcı bir etki yaratması durumunda, orta vadede bir Serbest Ticaret Bölgesi haline gelmeyi hedefleyen bir organizasyondur. Bölge ülkeleri arasındaki güvensizlik ortamı yer yer silahlı çatışmalara yol açacak kadar tehlikelidir. KEÎ çerçevesinde birbirine ekonomik yönden bağımlı kılınacak ülkeler savaşı bu kadar kolay göze alamazlar. Yabancı sermayenin bölgeye çekilerek yerel halkın alım gücünün yükseltilmesi, Karadeniz havzasını sadece doğal kaynakları açısından önemli olmaktan çıkarıp, aynı zamanda önemli bir pazar haline getireceğinden, büyük devletler burada herhangi bir huzursuzluk çıkmasına izin vermeyecektir. Böyle bir konjonktürün yaratılması Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter bir devlet olarak bekaası için de faydalıdır. 21. yy, ABD, AB, Japonya ve Pasifik havzasının ekonomik yansı içinde geçecek bir yüzyıl olacaktır. Yale Üniversitesi'nden Paul Kennedy'e göre dünyanın geleceğinin bağlı olduğu altı ülkeden bir tanesi de Türkiye'dir. 21.yy'da Türkiye'nin başarılı bir KEİB'in sağlayacağı güvenli ticaret ortamından kazanacağı çok şey vardır.
Özet (Çeviri)
Approaching to the 21. century the economic cooperation examples between the states displays a continuos increase. Black Sea Economic Cooperation, established in 1992, is an organization targeting to become a Free Trade Area in case it creates a trade increasing effect between the countries in the Black Sea region. The unfriendly situation in the region is so dangerous that it sometimes creates military conflicts. The countries that are entitled to each other economically within the BSEC, will not be able to declare war to each other so easily. Foreign capital flow to the region within BSEC organization will increase the purchasing power of the local people, converting the region into an important market as well as source for natural resources, which will enforce the major powers to take such precautions not to allow any unrest occur in the region. The creation of such a situation is good for obtaining the everlasting of Turkish Republic as a one unit State. 21. century will be one to pass between the economic competition of USA, EC, Japan and Pacific countries. According to Paul Kennedy from Yale University, Türkiye is one of the six states that the future of the world relies on. In 21. century Türkiye has got many advantageous from the safe trading region which will be created via BSEC.