Mecelle'de Vefaen satış sözleşmesi
Bay' bi'l-wafa contract in the Majalla
- Tez No: 537428
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kredi temin etmek maksadıyla ortaya çıkan vefaen satış sözleşmesi hukuk tarihinin en tartışmalı konularından biridir. Bu sözleşmeye yönelik ileri sürülen farklı hukuki nitelendirmeler sebebiyle uygulanacak hükümler konusunda da birbirinden farklı sonuçlara ulaşılmıştır. Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye vefaen satış sözleşmesi için hukuki nitelendirme ve özel düzenlemeler yapmıştır. Fakat bu hukuki nitelendirme ile düzenlenen maddeler arasında tamamen uyumun olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu çalışma kapsamında Mecelle'de satış sözleşmesinin düzenleme şeklinden sonra sırasıyla vefaen satış sözleşmesinin tarifi, hukuki niteliği, kurulması, hükümleri, sona ermesi, bu sözleşmeye ilişkin uyuşmazlıklar ve bu sözleşmenin tarih boyunca ortaya çıkan farklı görünümleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Bay' bi'l-wafa contract, which has emerged to provide loans, is one of the most controversial issues in the legal history. As a result of the different legal qualifications put forward for this agreement, different results have been emerged regarding the rules to be applied. Majalla Al-Ahkam Al-Adliyyah has made the legal qualification and special arrangements for the bay' bi'l-wafa contract. However, it is not possible to say that there is a definite uniformity between this legal qualification and those regulated rules. In the extent of this study, after the arrangement of the sale contract in Majalla, the description, legal qualification, forming a bay' bi'l-wafa contract, consequences of bay' bi'l-wafa contract, discharge of bay' bi'l-wafa contract, legal disputes related to this contract and the different appearances of this contract over the history will be discussed.