Mecelle'de iş akdi
The contract of employment in Medjelle
- Tez No: 294564
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İş akdi, bireysel iş hukukunun kapsamlı ve önemli bir konusudur. İş akdine ilişkin olarak Osmanlı Hukukunda Mecelle'den önce bir kanunlaştırma bulunmamaktadır. Mecelle'de iş akdine ilişkin olarak, dönemin şartlarına uygun bir kısım düzenlemeler yer almıştır.İş ilişkileri İslam Hukukunda icare akdi başlığı altında düzenlenmiştir. Mecelle'de iş akdinin karşılığı icare-i âdemi akdidir. Mecelle'de iş akdi konusunda İslam Hukuku terminolojisi kullanılmıştır. İcare-i âdemi akdi Mecelle'nin ikinci kitabı olan icare kitabı içerisinde düzenlenmiştir. İcare-i âdemi akdi, İslam Hukukundaki istihdam kurallarını açıklamaktadır.Mecelle'de işçi kavramının karşılığı ecir terimidir. İşçi ecir-i has ve ecir-i müşterek şeklinde ikiye ayrılmıştır. İşçi kavramı modern anlamdaki işçi kavramından daha geniştir. İşçi niteliğinin belirlenmesinde ücret karşılığı bir işte çalışma kıstas alınmıştır. Bu sebeple iş akdi kavramı da günümüzdeki iş akdi kavramından daha geniştir.İslam Hukuku ile günümüz hukuku iş akdinin kurulması, özellikleri, tarafların borçları ve akdin sona ermesi konularında benzerlikler ve farklılıklar taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The contract of employment is a comprehensive and important subject of the individual labour law. There had not been a legalization in the Ottoman Law before Medjelle about employment contract. A number of regulations accordance with the requierements of the period had taken place in Medjelle.The rules of employment were regulated under the heading of icare contract. The equivalent of employment contract is icare-i ademi contract in Medjelle. İcare-i ademi contract, describing the rules of employment in İslamic Law, was organized in the second book of Medjelle Kitabü?l-İcarat.The equivalent of the concept of laborer is ecir in Medjelle. Laborer is divided in two: ecir-i has and ecir-i müşterek. The concept of laborer is wider than the modern sense. ?Working in a job for a remuneration? is the criterion for determining whether a person is worker or not. For this reason, the concept of employment contract is wider than the present-day concept of an employment contract.İslamic law and modern law have similarities and differences in the establishment of the employment contract, characteristics of the employment contract, obligations of the parties and termination of contract.