Eski Şampiyonlar [Film (VHS video kaset)]
- Tez No: 53746
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Günümüzden yaklaşık on bin yıl önce, ırmak boylan ve deltalarında yaşayan kavimlerin tarımı bulmalanyla birlikte insanlık, uygarlığın bir üst aşamasına geçiyordu. Uygarlığın bir üst aşaması diyoruz, çünkü değişen toplumsal yapıyla birlikte, geliştirilen araçların sayısı da hızla artmaya başladı. İşte hayvan gücü ve tekerleğin buluştuğu zamanlar da tam bu zamanlardı. Bunun anlamı çizgjsel hareketle birlikte çembersel hareketin de insanın günlük yaşanana girmesiydi O günlerden buyana insanoğlu bu hayvan ve tekerlek beraberliğini hep kullanageldi. Giderek tekerleği döndüren hayvanın yerini, endüstri devriminden buyana yayılarak motor almaya başladı. Türkiye'de de 1947 yılında alınan kararlarla devletçi, sıkı şekilde denetlenen ve kendi kendine yeterli olmaya yönelmiş ekonomiden, liberal serbest pazar ekonomisine geçiliyordu. Bizim ülkemiz gibi tarıma dayak bir toplumda 'modernleşme'yi gerçekleştirmeye çabalayan anlayışın ilk ele alacağı kesim doğal olarak tarım kesimi oluyordu. Nitekim 1949 mayısında, Marshall planı kapsamında ilk gönderilen mallar traktörler oldu. O yıllardan itibaren hayvanın döndüreceği tekerleklerin üretimi, yerini motorun çevireceği tekerleğe bırakmaya başladı. Hayvanlar için tekerlek ve bağlı olarak araba yapanların“eski”olarak tanımlanmaları da böyle başladı.“Eskiden herkes bir tane yaparken, ben üç tane araba yapardım, şampiyon derlerdi bana”sözleri de tarih sayfasına gömülmek üzere olan bir“Eski Şampiyon”un geçmişe özleminden başka bir şey değildi aruk.“Yeni”gelmiş“eski”yi ortadan kaldırmışa. Ya da kaldırmak üzereydi. İşte“Eski Şampiyonlar”adlı bu çalışma yok olan bir mesleğin, insan yaşamı göz önüne alındığında yok olmak üzere olan Kütahya'daki son temsücüerinin, belki de son çalışmalarım anlatabilme, aktarabilme kaygısıyla hazırlanmış bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ten thousand years ago, human civilization was moved to an upper level by the invention of agriculture by peoples who'd lived near rivers and deltas. We call as an upper level of civilization because, changing social structure made a dramatic increase in the number of newly designed vehicles. That was the time when animal power met the wheel. This means circular movement joined human life along with the linear movement. Since that time, human kind has been using this unity of animals and wheels. Then engine power started to take over animal power on turning the wheel since the industrial revolution. İn Turkey with the new economical policy in 1947, governmentalist, well controlled and self satisfied economical tendency turned into a liberal open market economy. İn a society based on agriculture, like our country, the ideology, trying to set up the modernization, naturally handles the agriculturel side first So that, in may 1949, tractors were the first goods to be sent to Turkey with in the Marshall Plan. Since those years, production of the wheel which will be turned by animals left is place for a wheel powered by an engine. İn a situation like this, people who make wheels and cars for animals started to be mentioned as“old”.“ I used to make three cars, when the others used to make one. They used to call me a champ.”These are the words of a“Former Champ”who started to fade away in time and longing for the old times.“New”came and took over or just about taking over the“Old”.“Former Champs”is a study based on a loading profession and its last applicators in Kütahya It is tried to describe their maybe the last works in wheel making.