Subklinik hipotiroidi olgularında invitro fertilizasyon parametreleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi
İnvitro fertilization parameters and results in subclinical hypothyroid cases
- Tez No: 537516
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
SKH'nin infertilite tedavisi üzerine etkisi konusunda çalışmalar olsa da farklı sonuçlar bildirmektedir. Bu nedenle; çalışmamızda, geniş bir seride SKH ve infertilite tedavisinin başarısı arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak istedik. Çalışmamız, 2010 ve 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Sağlık Uygulama Merkezi IVF Kliniğine infertilite nedeni ile başvuran 40 yaş altı kadınlara uygulanan IVF tedavileri sonrası TSH düzeyleri ve tiroid hormon değerlerine göre subklinik hipotiroidi olarak kabul edilen hastalar ile normal değerlere sahip hastaların IVF sonuçlarını retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Subklinik Hipotiroidi tanısı için; T3 ve T4 düzeyleri normal aralıkta olan ve TSH düzeyi iseA 2.5 ile 4.5 (2.5 ve 4.5 dahil) arası olan hastalar kabul edildi. Çalışmamıza hastanemiz IVF Kliniğinde 2010-A2017 yılları arasında IVF tedavisi uygulanan 2349 hasta dahil edildi. Subklinik hipotiroidisi olan 527 hasta (Grup-1) ve subklinik hipotiroidisi olmayan (Grup-2) 1822 hastanın IVF parametreleri karşılaştırıldı. Hastaların TSH düzeyleri ile IVF parametrelerinin karşılaştırılmasının yanı sıra hastaların yaş, VKİ, IVF yılı, bazal D3 FSH değerleri karşılaştırıldı. Biz çalışmamızda SKH olan hastalarda bazı biyokimyasal ve sonografik anormalliklerin olduğunu tespit etmekle birlikte klinik gebelik oranlarının SKH hastalarında daha düşük olduğunu saptadık. Yapılmış çalışmalarda varolan en geniş serilerden birisi olmasına rağmen, çalışmamızın retrospektif doğası nedeniyle, her ne kadar Amerikan Üreme Tıbbı Derneği bu konuda bir rehber yayınlamış olmasına rağmen, bu konuyla ilgili yeterli ve prospektif çalışmaların, bu konudaki çatışmaları gidereceğine ve daha doğru sonuçlar vereceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Although there are studies on the effect of SCH on infertility treatment, it reports different results. Therefore; In our study, we wanted to investigate whether there is a relationship between the success of SCI and infertility treatment in a large series. Our study was conducted between 2010 and 2017 in Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology and Health Center with IVF in women under 40 years of age. We aimed to compare the IVF results of the patients retrospectively. For the diagnosis of subclinical hypothyroidism; Patients whose T3 and T4 levels were in the normal range and the TSH level was between 2.5 and 4.5 (including 2.5 and 4.5) were accepted. 2349 patients who underwent IVF treatment between 2010 and A2017 were included in the study. 527 patients with subclinical hypothyroidism (Group-1) and 1822 patients without subclinical hypothyroidism (Group-2) were compared for IVF parameters. In addition to the comparison of TSH levels and IVF parameters, age, BMI, IVF and baseline D3 FSH values of patients were compared. In our study, we found that there were some biochemical and sonographic abnormalities in patients with SDD, but we found that the rates of clinical pregnancy were lower in patients with SD. Despite the fact that the American Reproductive Medicine Society has published a guide on this issue, we believe that adequate and prospective studies will resolve conflicts on this issue and give more accurate results, although the retrospective nature of our study is one of the largest series available in our studies.