Bursa yöresinde mezbahada kesilen ineklerde rastlanan mastitis lezyonlarının makro-ve mikroskopik incelenmesi
Macroscopic and microscopical evaluation of bovine mastitis lesions in the slaughtered animals around Bursa
  1. Tez No: 9394
  2. Yazar: SELDA ÖZBİLGİN(AKYÜREK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bursa ve yöresindeki Et ve Balık Kurumu ile ilçe mez bahalarında kesilen ineklerde mastitis olaylarının incelenme si için şüpheli 1000 olaydan toplanan meme dokusu örnekleri üzerinde makroskopik ve 102 olayda da mikroskopik yoklamalar yapıldı. Bu 102 mastit olaylarının 68 tanesinde hastalık subklinik, 34'ünde ise klinik semptomlarla ortaya çıkmıştı. Mikroskopik olarak mastitis lezyonları olayların % 58.7'sinde tek,% 32.2'sinde iki, % 0.0'ında üç ve % 8.8'in- de de dört lopta birden yerleşmiş bulunuyordu. Etken olarak olayların (102 olay) % 41.2'sinden St reptococcus spp, % 22.5'inden Corynebacterium pyogenes, % 17.6'sından Staphylococcus aureus, % 4.9'undan Escherichia cali ve % 0.9'undan da Pasteurella spp. izole edildi. İzolas yon ve idantif ikasyonlar fakültemiz Mikrobiyoloji Anabilim dalı uzmanlarınca yapıldı.Karışık enfeksiyonun görüldüğü iki alayın dışında 11 olaydan (% 10.8) hiçbir ajan üretileme di. Özel granülomlu bir zoonoz olan tüberküloza iki olay da (% 1.9), yumuşak doku aktinomikoz ' una da üç memede (%2.9), ancak histopatolo jik yoklama sonucu teşhis konabilmiştir. Bu sonuçlara göre yöremizde kesilen sığırlarda çeşit li etkenlere bağlı mastitis oranı % 10.2 (102/1000 olay) ola rak hesaplanmış ve bu olayların büyük çoğunluğunun irin et kenleri olduğu, ancak çok tehlikeli olabilen zoonoz karakter li gizli tüberkülozik lezyonların da görülebileceği ortaya çıkmaktadır. -1-
Özet (Çeviri)
In this project, the main goal use to determine the over-all incidence of Bovine mastitis in the animals slaugh tered in Bursa Et ve Balık Kurumu and meat plants in the vi cinity of the province. A sum of 1000 Buspected mammary gland tissue samples were collected, and 102 samples were diagno sed as mastitis. Of which 68 cases were classified as subcli nical as the remaining 3k did exhibit clinical signs of the inflammation. Macroscopically the inflammatory lesions were detec table in 58.7 % of cases in only single lobe, and in 32.2 percent of cases the two lobes were involved, in three lobes no case did show any combination, but in 8.8 percent of ca ses all four lobes were inflammated. As the pathogenic agents Stretococcus spp., was iso lated and identified as the etiologic factor in kZ cases ( M.2 %), Corynebacterium pyogenes was kept responsible in 23 cases ( 22.5 %), Staphylococcus aureus was found in 18 cases ( 17.6 %), Escherichia coli in 5 cases ( **.9 %) and Pasteurella spp., was isolated from only 1 case ( 0.9 %). Isolation and identifications were carried out by the spe cialists working in the Department of Microbiology of Veterinary Faculty. Out of two cases of mixed Infection, no etiologic agent was cultured in 11 cases ( 10.8 %). -2-Tuberculosis as a zoonotic granulomatous infection mas diagnosed in 2 cases ( 1.9 %) and soft tissue actinomyco* sis uaa seen in 3 cases ( 2.9 %). These granulomatous lesi ons mere diagnosed histopathologically and no etiologic fac tor was isolated. Hovewer^the microscopical lesions mere so typical for both of diseases in routine staining sections, besides the special stainings carried Dut for differential diagnosis. These results showed that the general Bovine masti- titis incidence in the cattle slaughtered in Bursa province was figured out as 1D.2 percent (1D2 of 1QDG cases). Of the se the majority was due to Gram positive cocci, Corynebacte- rium and E.coli most of which are causing purulent inflamma tions in most animals and man. The very dangerous tuberculo sis may also be found in some cases that may be missed by clinical examinations before slaughtering. -3-