Metabolik sendromlularda karaciğer yağlanmasının fibroscan ile değerlendirilmesi ve serum endotrofin düzeyi ile arasındaki ilişki
  1. Tez No: 537551
  2. Yazar: SEHER İREM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BÖYÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET AMAÇ: Metabolik sendromun artan obezite ve sedanter yaşam ile ilişkili olarak yaygın olduğu ve dünya genelinde giderek artan prevalansa sahip olduğu kesin olarak gösterilmiştir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda serum endotrofin düzeyi ile tip 2 DM arasındaki ilişki araştırılmış; öte yandan karaciğer yağlanmasının metabolik sendromla ilişkisi üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada prevalansı artmakta olan metabolik sendromlu hastalarda, bir metabolik disregülasyon göstergesi olarak tanımlanan serum endotrofin düzeyi ile nonalkolik karaciğer yağlanması arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 2018 yılında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye ve diyabet polikliniklerine başvuran metabolik sendrom kriterlerini sağlayan 39 hasta (23 kadın ve 16 erkek) ve 20 sağlıklı gönüllü (10 kadın ve 10 erkek) alınmıştır. Hastaların prospektif ve gözlemsel olarak demografik verileri (yaş, cins, kronik hastalık); boy-kilo-beden kitle indeksi (BMI), bel çevresi ölçümleri, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri ile biyokimyasal tetkikleri (açlık kan şekeri(AKŞ), HbA1c, insülin, AST, ALT, GGT, ALP, albumin, total kolesterol, trigliserid, LDL, HDL, CRP) kaydedilmiş; serum endotrofin düzeyleri çalışılmıştır. HSI ve FLI değerleri hesaplanmıştır. Karaciğer yağlanması yönünden değerlendirilmesi ise transabdominal ultrasonografi ile hastanemiz Radyoloji kliniğinde transient elastografi yöntemiyle yapılmıştır. BULGULAR: Hasta grubunun % 58,9' u kadın (n= 23), % 41,1' i(n= 16) erkek, yaş ortalaması 54± 12' dir. Sağlıklı gönüllülerde ise 10 kadın ve 10 erkek bulunup, yaş ortalaması 47± 8' dir. Gruplar arasında ortalama elastografi sonucu (m/sn ve kPa), sistolik kan basıncı, kilo, bel çevresi, BMI, AKŞ, HbA1c, insülin, HOMA, trigliserid, HDL, ALT, GGT, CRP, endotrofin, FLI, HSI dağılımları açısından istatistiksel anlamlı farklılık vardır (p0,05). Elastografi ölçümleri (m/sn ve kPa cinsinden) ile metabolik sendrom kriterleri, demografik veriler ve HSI ve FLI karşılaştırılmasında; FLI ile istatistiksel olarak pozitif korelasyon saptanmıştır(p= 0,020; p=0,037). FLI sonucu yüksek olanlarda elastografi ölçümleri yüksek olarak bulunmuştur. HSI ile serum insülin, albumin düzeyleri ile HOMA sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,00). FLI ile serum AST düzeyi ve elastografi ölçümleri (m/sn ve kPA cinsinden) arasında istatistiksel anlamlı farklılık vardır (p=0,049; p=0,020; p=0,037). SONUÇ: Çalışmamızda serum endotrofin düzeyleri metabolik sendromlu grupta daha düşük düzeylerde saptanmıştır. Endotrofin düzeyi ile karaciğer yağlanmasının elastografi ölçümleri arasında bir ilişki bulunamamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Metabolik sendrom, endotrofin, nonalkolik karaciğer yağlanması, transient elastografi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: It has been demonstrated clearly that the metabolic syndrome has a rising prevalence worldwide, which relates largely to increasing obesity and sedentary lifestyles. Onrecent studies, the relationship between serum endotrophin levels and type 2 diabetes is searched; on the other hand the relationship of metabolic syndrome and hepatic steatosis is emphasized.In this study, searching the relationship between serum endotrophin levels which is defined a marker of metabolic dysregulation and nonalcoholic fatty liver disease on the patients have metabolic syndrome which has rising prevalence, is aimed. MATERIALS AND METHODS: 39 patients (29 women and 16 men) who arrived at Gaziosmanpasa Taksim Education and Research Hospital internal medicine policlinics in 2018 and have metabolic syndrome; 20 healthy subjects (10 women and 10 men) were included in the study. Patients' demographic informations (age, gender, chronic diseases); height- weight- body mass index, waist circumference, systolic and diastolic blood pressure and biochemical measurements (fasting plasma glucose, HbA1c, insulin, AST, ALT, GGT, ALP, albumin, total cholesterol, triglyceride, LDL, HDL, CRP) were recorded; serum endotrophin levels were examined. HSI and FLI were calculated. The evaluation of hepatic steatosis was made by transabdominal ultrasonography at our hospital's radiology clinic with transient elastography technique. RESULTS: % 58,9 of the patients are female (n=23), % 41,1are male (n= 16), the age average is 54± 12. There are 10 female and 10 male in the healthy subjects, the age average is 47±8. There is statistically significant difference between the groups in the mean elastography measurement (m/sn and kPa), systolic blood pressure, weight, waist circumference, BMI, fasting plasma glucose, HbA1c, insulin, HOMA, triglyceride, HDL, ALT, GGT, CRP, endotrophin, FLI, HSI measurements (p0,05). The comparison of elastography measurements (m/sn and kPa) and metabolic syndrome criteria, demographic informations, HSI and FLI results; there is statistically significant positive correlation with FLI (p= 0,020; p=0,037). The elastography measurements of the subjects who have high FLI results, are high too. A statistically significant difference is found between HSI and serum insulin levels, serum albumin levels, HOMA (p=0,00). There is statistically significant difference between FLI and serum AST, elastography measurements (m/sn and kPa) (p=0,049; p=0,020; p=0,037). CONCLUSION: In our study we found that serum endotrophin levels are lower in the patients with metabolic syndrom than healthy subjects. There was no relationship between endotrophin levels and hepatic steatosis. KEYWORDS: metabolic syndrome, endotrophin, nonalcoholic fatty liver disease, transient elastography