Aluminyum bronzlarında derivatif diferansiyel termal analizler ile katılaşmanın modellenmesi
Modeling of participation with derivative differential thermal analysis in aluminum bronze
- Tez No: 537583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN HAKAN ATAPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cu-7,71Al-4.19Fe-0.59Mn-1,51Ni-0.32Cr-0.27Si ve Cu-13,31Al-5.46Fe-2,32Mn-0.41Ni-0.15Cr-0.13Si alaşımlarının katılaşma karakteristiklerini incelemektedir. Çalışmanın birinci kademesinde, ticari döküm alaşımların hem mikroyapısal hem de termal karakterizasyonu mikroyapısal özelliklerini (katılaşma yapısı, matriks ve ikincil fazlar) ve ergitme noktasına kadar ısıtılmış alaşımlarda soğutmada tüm faz dönüşümleri açığa çıkarılmıştır. Çalışmanın ikinci kademesinde ise, benzer kompozisyonlarda alaşımlar yeniden ergitilmiş ve katılaşmaları derivatif termal analizler ile simüle edilmiştir. Katılaşma boyunca kappa fazlarının oluşumu sadece derivatif termal analizler ile incelenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the solidification characteristics of Cu-7,71Al-4.19Fe-0.59Mn-1,51Ni-0.32Cr-0.27Si and Cu-13,31Al-5.46Fe-2,32Mn-0.41Ni-0.15Cr-0.13Si alloys. In the first stage of the study, both microstructural and thermal characterization of the commercial cast alloys were done in order to reveal the microstructural features (solidification structure, matrix and secondary phases) and sequence of all phase transformations of the alloys heated to melting point under cooling. In the second stage, the alloys having similar compositions were re-melted and their solidifications were simulated by thermal derivative analysis. It was concluded that the formation of kappa phases during solidification could be only examined by thermal derivative analysis.