Türkiye'de testereli böcek Oryzaephilus surinamensis (L.) (Coleoptera, Silvanidae) popülasyonlarında endosimbiyont bakterilerin moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of endosymbiont bacteria in sawtoothed grain beetle Oryzaephilus surinamensis (L.) (Coleoptera, Silvanidae) populations in Turkey
- Tez No: 537585
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Böcek mikrobiyal florasının en önemli üyelerini bakteriler oluşturmakta ve bu mikroorganizmalar böcekler için uygun gıda oluşturmak, besin sindirimine yardımcı olmak, faydalı enzimler üretmek, vitamin sentezlemek, azot bağlamak, feromon üretmek ve böcek patojenleri ile rekabet etmek suretiyle böceklerin yaşamına önemli katkılar sağlamaktadırlar. Ancak bütün bu yararlı etkilerine rağmen böcekleri öldüren, hastalandıran, pasifize ve kontrol eden bakteriler de bulunmaktadır. Moleküler biyoloji ve fonksiyonel genom bilim çalışmalarındaki hızlı ilerlemeler özellikle tarımsal ürünlerde zararlı olan böceklerin endosimbiyontlar ile kurdukları ilişkinin tam olarak aydınlatılmasında büyük önem arz etmektedir. Çünkü zararlılar ile mücadelede yeni, çevreye duyarlı ve daha etkili mücadele yöntemleri gerekmektedir. Öncelikle ülkemizde bulunan zararlı böcek türlerinin, nasıl bir endosimbiyont bakteri komposizyonuna sahip olduğu belirlendikten sonra bu bakteri türlerinin özellikleri göz önünde bulundurularak, yapılacak deneyler yeni bir mücadele stratejisini mümkün kılabilir. Çalışma kapsamında ülkemizde bulunan farklı hububat depolarından Oryzaephilus surinamensis popülasyonu toplanmıştır. Söz konusu böcek türünde ülkemizde ilk kez Wolbachia sp., dünyada ilk kez Rickettsia sp. ve Spiroplasma sp. endosimbiyont bakterileri, sentetik primerler ve PCR metodu uygulanarak yoğunlukları belirlenmiştir. Buna göre; Türkiye genelinde %49 oranında bir bulaşma yoğunluğu olduğu; Bu oranın ise %28'i Wolbachia sp., %14'ü Rickettsia sp. ve %7'sinin Spiroplasma sp.'ye ait olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacteria constitute the most important members of the insect microbial flora and these microorganisms provide important contributions to the life of insects by creating suitable food for insects, helping food digestion, producing useful enzymes, synthesizing vitamins, nitrogen binding, producing pheromones and competing with insect pathogens. Despite all these beneficial effects, however, there are bacteria that kill, sick, inactivate and control insects. The rapid advances in molecular biology and functional genomics studies allow for a better understanding of the relationship of insects that are harmful to agricultural products with endosymbionts. Because new, environmentally sensitive and more effective control methods are needed against the pests. Taking into account the characteristics of these bacterial species, experiments to be carried out can make a new control strategy possible after identifying the endosymbiont bacteria composition in harmful insect species. In this study, Oryzaephilus surinamensis population was collected from different cereal stores in Turkey. For the first time in our country in this type of insect, Wolbachia sp., for the first time in the world Rickettsia sp. and Spiroplasma sp. endosimbiont bacteria, synthetic primers and PCR method was determined by applying the density. According to this; In Turkey, which is a transmission intensity by 49%; It was found that 28% of these were Wolbachia sp., 14% of Rickettsia sp. and 7% of Spiroplasma sp.