Tekstil sanayinde enerji verimliliği: Entegre bir tekstil fabrikası örneği
Energy efficiency in textile industry: An integrated textile factory example
- Tez No: 537586
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, entegre bir tekstil fabrikasındaki enerji verimliliği fırsatlarının belirlenmesi ve verimliliğin artırılması üzerine çalışılmıştır. Çalışma kapsamında; klima santralleri, fanlar, pompalar, kojenerasyon tesisi, basınçlı hava sistemleri ve kaçakları, kızgın yağ ve buhar kazanı, buhar kaçakları, sıcak hatlar ve yüzeyler, ring iplik makineleri ve ram makineleri, aydınlatma sistemleri mevcut çalışma şartlarında analiz edilmiştir ve iyileştirme potansiyellerine yönelik proje önerileri sunulmuştur. Klima santrallerindeki bazı fanlar sürücüsüz olarak kontrol edilmektedir. Bu fanların sıcaklık ve nem değerine göre devrini ayarlaması istendiğinden dolayı, sürücüsüz fanlara eklenmesi önerilen sürücüler yardımıyla 427.728,00 kWh/yıl tasarruf sağlanacağı öngörülmüştür. Basınçlı hava sistemleri kapsamında; hava kompresörlerinin çalışma prensibi, basınç set değerleri ve hava kaçakları incelenmiştir. Boş-yük şeklinde çalışan kompresörlere eklenmesi önerilen bir sürücü sayesinde 106.034,40 kWh/yıl tasarruf sağlanacağı öngörülmüştür. Basınç set değeri yüksek olan kompresörlerin, set değerinin değiştirilmesi ile 155.832,00 kWh/yıl tasarruf sağlanacağı öngörülmüştür. Fabrika genelinde 87 noktada tespit edilen hava kaçaklarının giderilmesi ile 540.891,84 kWh/yıl tasarruf sağlanacağı öngörülmüştür. Ring iplik makinelerinde kullanılan eski masuraların, daha hafif yeni masuralarla değiştirilmesi ile 291.480,00 kWh/yıl tasarruf sağlanacağı öngörülmüştür. İşletmedeki florasan ve civa buharlı armatürlerin LED armatürlerle değiştirilmesi ile 322.589,09 kWh/yıl tasarruf sağlanacağı öngörülmüştür. İzolasyon kontrolü kapsamında; boya kazanlarının yüzeyi ve vanalar, işletmedeki buhar ve kızgın yağ hatlarındaki eksiklikler tespit edilmiştir ve eksikliklerin giderilmesi ile 8.910.276,26 kWh/yıl tasarruf sağlanacağı öngörülmüştür. Kızgın yağ ile kurutma sağlanan ram makinelerinin doğalgazlı sisteme dönüştürülmesi ile 28.205.943,47 kWh/yıl tasarruf sağlanacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was applied to determine the energy efficiency measures in an integrated textile factory and to increase the productivity. Scope of work; analysis of the existing operating conditions of the air conditioning plants, fans, pumps, co-generation facilities, compressed air systems and leaks, hot oil and steam boilers, steam leaks, hot faults and interfaces, ring spinning machines and ram machines, and project proposals for improvement potentials It is presented. Some fans in the air handling units are controlled without a driver. Because these fans are required to adjust the cycle according to the temperature and humidity value, it is anticipated that 427.728,00 kWh/year will be saved with the help of the drivers suggested to be added to the driverless fans. Within the scope of compressed air systems; operating principle of air compressors, pressure set values and air leaks were investigated. It is anticipated that a driver recommended to be added to empty-load compressors will save 106.034,40 kWh/year. Compressors with high pressure setpoints are expected to save 155.832,00 kWh/year by changing the setpoint. It is predicted that the elimination of air leaks at 87 points throughout the plant will save 540.891,84 kWh/year. It is predicted that the replacement of old rollers used in ring spinning machines with lighter new rollers will save 291.480,00 kWh/year. By replacing fluorescent and mercury vapor luminaires operated by LED luminaires, it is predicted to save 322.589,09 kWh/year. Within the scope of isolation control; the surface of the paint boilers and valves, deficiencies in the operating steam and hot oil lines have been identified and it has been predicted that saving deficiencies will save 8.910.276,26 kWh/year. It is envisaged that the conversion of the ram machines, which are provided with hot oil drying, to the natural gas system will save 28.205.943,47 kWh/year.