Cumhuriyet Dönemi ahlak eserlerinde milli ahlak kavramının analizi
Analysis of the concept of national morality in Republican Period moral works
- Tez No: 537691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet döneminde milli ahlak kavramının etkisi ve kavramın ne şekilde ele alındığını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda milli ahlak kavramına yer veren eserlerden oluşturulan örneklem aracılığıyla milli ahlak kavramının; içeriksel, kavramsal ve kaynakça bakımından analiz edilmesi söz konusudur. Kültürler arasında ortak olan evrensel ahlaki değerler mevcut olmasına rağmen, ahlakın milli bir karaktere sahip olduğu iddiası toplumların o ahlaki değere ulaşırken izlediği yolun farklılık göstermesi sebebiyle meydana gelmektedir. Milletlerin kendi şuuruyla beslenen kültürün en önemli parçalarından biri olan ahlakın, milli bir kimlik taşıması evrensel ahlaki değerlerin reddi şeklinde anlaşılmamalıdır. Milli ahlak evrensel ahlaki değerlere ulaşma yolunda atılan ilk adımdır. Ahlakın milli bir karaktere sahip olduğu düşüncesi çerçevesinde Türk ahlakının varlığını kanıtlama ve özelliklerini ortaya koyma amacı taşıyan eserler incelendiğinde Batı tarafından dayatılan evrensel değerlerin Türk kültüründe halihazırda mevcut olduğu düşüncesi hakimdir. Teknik anlamda Batı medeniyeti karşında yaşanan yenilgi ahlaki anlamda söz konusu değildir. Yapılması gereken, mevcut ahlaki değerlerin tekrar ele alınarak daha güçlü bir şekilde ortaya koymak olarak belirlenmiştir. Türklerin İslamiyet'i kabul etmesi üstün olan ahlaki özelliklerine olumlu bir şekilde yansımıştır. Maddi ve manevi değerler arasında köprü kuran Türk-İslam kültürü ideal kültür olarak kabul edilmektedir. Evrensel ahlaki değerlere ulaşmanın yolu öncelikle kendi kültürünü tanımak ve ona hizmet etmekten geçmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the influence of the concept of national morality in the Republican period and how it is addressed. The analysis of the concept is composed of content, conceptual and bibliographic analysis. Morality is one of the most important part of culture which is nourished by the nation's own consciousness. National identity of morality should not be understood as a rejection of universal moral values. It is argued that morality has a national character, although there are common moral values among cultures. The reason is that the societies follow different ways in reaching universal moral values The way to achieve universal moral values is primarily to recognize and serve their own cultures. In the framework of the idea that morality has a national character, the works bearing the purpose of proving the existence of Turkish morality and revealing its properties have been examined. It has been revealed that moral features based on action have been brought to the forefront. The dominant idea is that the values imposed by Western civilization as universal values already exist in Turkish culture. It was accepted that there was a technical defeat in the face of western civilization. But it is rejected that there is a moral defeat. It has been determined that the present moral values that need to be done should be re-examined to make them stronger. The moral characteristics of Turks; hospitality, helpfulness, strong family and state structure, importance of cleanliness. The acceptance of Islam by Turks positively reflected their superior moral qualities. The Turkish-Islamic culture that bridges in terms of material and spiritual values is regarded as ideal culture.