İşçi sendikalarının örgütlenme sorunları: Sivas, Kayseri ve Tokat bölgesinde araştırma
The problems of being organized of the labour unions: Research in Sivas, Kayseri and Tokat region
  1. Tez No: 537692
  2. Yazar: MUHAMMED ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İşçi sınıfı, elverişsiz koşullarda çalıştırılması ve emeğinin karşılığını alamaması sonucu haklarını alabilmek için bir araya gelmiş ve işçi sendikalarını kurmuştur. Bu yapılar engellenmeye çalışılsa da başarılı olunamamış ve işçi sendikaları zamanla gelişmiştir. Ancak çalışma ilişkilerinin farklılaşması ve özellikle 1980 yılından sonra küreselleşme adıyla ifade edilen ekonomik, sosyal ve siyasal alanda yaşanan değişimlerden olumsuz şekilde etkilenerek güç kaybetmeye başlamıştır. Bu çalışmada, işçi sendikalarının örgütlenme sorunlarının ortaya konulması amacıyla,“kolayda örnekleme yöntemi”kullanılarak belirlenen Sivas, Kayseri ve Tokat illerinde faaliyet gösteren Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'e bağlı sendikaların il/bölge yöneticileri ile görüşme yapılmıştır. Yöntem olarak ise“yarı yapılandırılmış görüşme”yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda işçi sendikalarının örgütlenme sorunlarının; işgücünün yapısında ve istihdamın sektörel dağılımında yaşanan dönüşümler, standart dışı ve kayıt dışı istihdam, işsizlik, ekonomik istikrarsızlık, durgunluk ve krizler, özelleştirme uygulamaları, işverenlerin sendika karşıtı faaliyetleri, işçi sendikalarından kaynaklanan sorunlar, işçilerden kaynaklanan sorunlar, siyasilerin müdahaleleri kaynaklı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Proletariat came together to obtain their rights as a result of unfavourable working conditions and not receiving wages for their labor, and established the labour unions. Although these organizations were tried to be blocked, these attempts were not successful and labour unions developed over time. However, the differentiation in labour relations and especially economic, social and political changes which is done under globalization term after 1980, have affected them in a bad way as a result these organizations have started to lose their power. In this study, we interviewed the provincial/regional managers of Confederation of Turkish Trade Unions, Confederation of Hak Labour Unions and Confederation of Progressive Trade Unions in Sivas, Kayseri and Tokat provinces, which were determined by using the“easy sampling method”in order to reveal the organizational problems of the labor unions. As a method,“semi-structured interview”method was used. As a result of this study, the problems of organizing labour unions; transformations in the structure of labour force and sectoral distribution of employment, non-standard and informal employment, unemployment, economic instability and crisis, privatization applications, anti-union activities of employers, problems arising from labor unions, problems caused by workers, politician applications.