Çoklu ilaç direncine sahip biyofilm oluşturan nozokomial bakterilere karşı akrep (Scorpionidae) zehirinin etkileri
The effects of the scorpion (Scorpionidae) posion against nosocomial bacteria constituting biofilms having multiple drug resistance
  1. Tez No: 537718
  2. Yazar: GÜLAY ÖZLÜ EKMEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Zehirler enzim, nükleik asit, serbest asitler, serbest amino asitler, inorganik tuzlar, proteinler, poliaminnörotoksinler ve peptidler gibi çok sayıda biyoaktif moleküllerden oluşmaktadır. Zehirlerin yapısındaki peptidler farmakolojik öneme sahiptir ve yeni ilaçların geliştirilmesi açısından oldukça önemli bir kaynaktır. Nozokomial bakterilerle baş etmek hem hasta, hem de kurum için maddi ve manevi zorluklar taşır. Bu bakteri dirençli ise etkili bir ilaç bulunamayabilir. Fakat hastanın da tedavi edilmesi gerekmektedir, bu sebeple yeni alternatifler aranır. Peptidler en uygun alternatifler arasındadır. Zehirlerin içerisindeki peptidler farmakolojik olarak önemlidir. Bu çalışmada Androctonus crassicauda türü akrep venomunun antibakteriyel aktivitesi araştırıldı. Araştırmada ham zehir Escherichia coli ve Acinetobacter baumannii bakteri türlerine sırasıyla disk difüzyon yöntemi, damlatma yöntemi ve MİK (Minimum İnhibisyon Konsantrasyon) yöntemi uygulandı ve ham zehrin antibakteriyel etkileri gözlemlendi. Akrep ham venomunu iki dirençli bakteriye çeşitli yöntemlerle (damlatma, disk difüzyon ve MİK) değişik miktarlarda uygulanarak zehri ilaca çevirmek için bir ön basamak oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
The venoms are composed of a wide variety of bioactive molecules such as enzymes, nucleic acids, free acids, free amino acids, inorganic salts, proteins, polyamine neurotoxins and peptides. The peptides in the structure of the venoms have pharmacological importance and are very important as a resource for the development of new drugs. Coping with nosocomial bacteria causes both material and emotional difficulties for both the patient and the institution. If this bacterium is resistant, an effective drug may not be found. But the patient also needs to be treated, so new alternatives are sought. Peptides are among the most appropriate alternatives. The peptides in the venoms are pharmacologically important. In this study, the antibacterial activity of Androctonus crassicauda type acrolein venom was investigated. In this research, raw venom was applied to Escherichia coli and Acinetobacter baumannii bacterial strains by disk diffusion method, dripping method, and MIC (Minimum Inhibition Concentration) method respectively and antibacterial effects of row venom were observed. Scorpion crude venom was applied in various ways (dripping, disk diffusion and MIC) and in different amounts to two resistant bacteria, and we formed a preliminary step to turn a venom to a drug.