Antibiyotiklerin staphylococcus hominis klinik izolatları üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation the effects of antibiotics on staphylococcus hominis clinical isolates
- Tez No: 958901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU EMİNE TEFON ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Staphylococcus hominis Gram-pozitif, kok şeklinde, üzüm salkımına benzer kümeler oluşturan fırsatçı bir patojendir. Bu bakteri türü diğer stafilokoklarla birlikte insan mikrobiyotasında yer alır ve yaygın olarak baş, kol, koltuk altı ve bacaklarda bulunur. Ancak bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde veya hastane ortamlarında fırsatçı patojen olarak bakteriyemi, endokardit, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonlara neden olmaktadır ve bu semptomların insidansı giderek artmaktadır. Bakterinin aynı zamanda antibiyotiklere hızlıca direnç geliştirdiği ve bu nedenle enfeksiyonların tedavilerini zorlaştırdığı bilinmektedir. Ampirik antibiyotik kullanımı, özellikle hastalığın etkeni net olarak tanımlanmadan geniş spektrumlu antibakteriyel ajanların uygulanması, fırsatçı patojenler arasında yer alan S. hominis gibi koagülaz-negatif stafilokokların direnç geliştirmesi açısından önemli bir risk faktörüdür. Özellikle kateter ilişkili enfeksiyonlar veya implant yüzeyi kolonizasyonlarında, ampirik tedavilerin hedef dışı etkileri nedeniyle S. hominis gibi normal deri mikrobiyotası üyeleri biyofilm oluşturma yetenekleri nedeniyle de dirençli enfeksiyon etkenlerine dönüşebilmektedir. Bu nedenle bu bakterilerin tedavisinde antibiyotik direnç profilleri, biyofilm oluşturma kapasiteleri göz önünde bulundurulmalı ve hedefe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Bu tez kapsamında 41 adet klinik S. hominis izolatının hemolitik aktiviteleri kanlı agar yöntemiyle ve antibiyotik duyarlılık profilleri ise farklı antibiyotik gruplarına üye toplam 11 antibiyotik ile disk difüzyon yöntemi kullanılarak bakılmış ve aynı zamanda antibiyotiklerin minimum inhibitör konsantrasyonları belirlenmiştir. Buna göre 41 izolatın %46.3'ü beta, %53.7'si gama hemolitik aktivite göstermiştir. İzolatların tamamının antistafilokokal antibiyotiklerden klindamisine dirençli olduğu görülmüştür. Bunu 37 izolatla (%90.2) eritromisin, 34 izolatla (%82.9) metisilin ve 26 izolatla (%63.4) trimetoprim-sulfametoksazol direnci takip etmiştir. Kloramfenikol antibiyotiğine ise tüm izolatlar duyarlıdır. 41 izolatın 40'ı (%97.6) çoklu ilaç direncine sahipken kalan 1 tanesi sadece klindamisine direnç göstermiştir. İzolatların aynı zamanda biyofilm üretimleri ve siderofor aktiviteleri araştırılmıştır. Biyofilm üretimleri kristal viyole bağlanma testi ile kantitatif olarak tayin edilmiş ve 41 izolatın 31'i (%75.6) kontrol suşuna göre anlamlı olarak daha yüksek biyofilm üretimi göstermiştir. Sadece 1 izolat (%2.4) daha az; kalan 9 izolat (%22) ise benzer biyofilm üretimi göstermiştir. Ek olarak, Stafilokokal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan eritromisin, tetrasiklin, trimetoprim- sulfametoksazolve vankomisin antibiyotiğinin minimum inhibitör konsantrasyonunun alt değerlerinde (sub-MİK) biyofilm üretimleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus hominis is a Gram-positive, cocci-shaped, opportunistic pathogen that forms grape-like clusters. This bacterial species is present in the human microbiota along with other staphylococci and is commonly found on the head, arms, armpits and legs. However, as an opportunistic pathogen in immunocompromised individuals or in hospital settings, it causes bacteremia, endocarditis, skin and soft tissue infections and the incidence of these symptoms is increasing. The bacterium is also known to rapidly develop resistance to antibiotics, making infections difficult to treat. Empirical use of antibiotics, especially the administration of broad-spectrum antibacterial agents without a clear identification of the causative agent of the disease, is an important risk factor for the development of resistance to coagulase-negative staphylococci such as S. hominis, which are among the opportunistic pathogens. Especially in catheter-associated infections or implant surface colonization, members of the normal skin microbiota such as S. hominis may turn into resistant infectious pathogens due to their ability to form biofilms as a result of the off-target effects of empirical treatments. Therefore, antibiotic resistance profiles and biofilm formation capacities should be taken into consideration in the treatment of these bacteria and targeted therapy should be applied. In this thesis, hemolytic activities of 41 clinical S. hominis isolates were determined by blood agar method and antibiotic susceptibility profiles were determined by disk diffusion and minimum inhibitory concentrations with a total of 11 antibiotics belonging to different antibiotic groups. After these profiles were determined, biofilm production and siderophore activities of the isolates were investigated and S. aureus ATCC 29213 strain was used as a positive control. Of the 41 isolates, 46.3% showed beta, 53.7% gamma hemolytic activity. All isolates were resistant to clindamycin, one of the antistaphylococcal antibiotics. This was followed by erythromycin resistance in 37 isolates (90.2%), methicillin resistance in 34 isolates (82.9%) and trimethoprim- sulfamethoxazole resistance in 26 isolates (63.4%). All were sensitive to chloramphenicol antibiotic. Out of 41 isolates, 40 (97.6%) were multidrug resistant, while the remaining 1 isolate showed resistance only to clindamycin. Biofilm production and siderophore activity of the isolates were also investigated. Biofilm production was quantitatively determined by crystal violet binding assay and 31 out of 41 isolates (75.6%) showed significantly higher biofilm production than the control strain. Only 1 isolate (2.4%) showed lower biofilm production; the remaining 9 isolates (22%) showed similar biofilm production. In addition, biofilm production was investigated at lower values of the minimum inhibitory concentration (sub-MIC) of erythromycin, tetracycline, trimethoprim- sulfamethoxazole and vancomycin antibiotics used in the treatment of staphylococcal infection diseases.