Application of triboelectric charging effect for engine lubricating oil degradation monitoring
Motor kayganlaştırıcı yağların bozunma izlenimi için triboelektrik şarj etkisinin kullanılması
  1. Tez No: 537780
  2. Yazar: AIZIMAITI AIKEBAIER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE BAYTEKİN, YRD. DOÇ. DR. HASAN TARIK BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Makine çalışmasında sürtünmeyi ve aşınmayı önlemek için makine parçalarının yağlanması gerekir. Sürtünme ve aşınmanın en ufak bir azalması bile ekonomide büyük bir olumlu etkiye neden olur çünkü mevcut endüstrimizdeki neredeyse tüm makineler bu olayların neden olduğu enerji ve malzeme kayıplarından muzdariptir.Bu nedenle, iyi ve dengeli yağlamanın korunması bu amaç için hayati öneme sahiptir.Bununla birlikte, çalışma sırasında yağlama maddelerinin oksidasyonu kimyasal ve fiziksel özelliklerinde istenmeyen değişiklikler meydana getirir ve yağlama performansının bozulmasına neden olur. Bu nedenle, yağlama koşulunun daha iyi anlaşılması ve farklı parametrelerdeki değişkenliği, teknoloji uzmanlarının yağlama mükemmelliğini ve yağlama maddesinin yenileme zamanının optimizasyonunu sağlamak için bilinçli kararlar vermelerini sağlayabilir. Bununla birlikte, yağ bozulmasının tespiti için mevcut yöntemler pratiklik ve esneklik açısından yeterli değildir. Bu çalışmada, triboelektri kasyon konsepti kullanılarak ticari olarak satılan çeşitli motor yağlama maddelerinin kalan servis ömrünü tahmin etmek için yeni bir teknoloji geliştirilmiştir ve Triboelektrik sensör (TES) adı verilen bir cihaz geliştirildi. TES ile, kayganlaştırıcı yağgların farklı oksidasyon sürelerine göre farklı açık devre voltaj (Voc) değerleri verdiği tespit edildi. Bu sonuçlar daha sonra yağ orneklerinin FTIR-ATR analizleriyle ili skilendirildi. Ek olarak, oksidasyon sonrası motor yağı örneklerinin dinamik viskozite değişimleri rapor edilmiştir. Bu tezde sunulan sonuçların, motor yağının bozulmasını doğrudan tespit etmek için bir TES'in temelini oluşturduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Lubrication of machine parts is necessary to prevent friction and wear in machine operation. Even the slightest reduction of friction and wear cause a huge positive impact in the economy since almost all machines in our current industry suffer from the energy and material losses caused by these events. Therefore, maintaining good and stabilized lubrication is vital for this purpose. However, oxidation of lubricants upon operation brings about unwanted changes in its chemical and physical properties and causes lubrication performance to deteriorate. Thus, a better understanding of lubricant condition and its variation under different parameters can enable technologists to make informed decisions to ensure lubrication excellence and optimization of the lubricant's renewal time. However, current methods for detection of oil deterioration lack practicality and flexibility. In this study, a novel method was put forward to estimate the remaining service life of several types of commercially available engine lubricants using triboelectric cation. A Triboelectric sensor (TES) was developed and this TES was given different open circuit voltage (Voc) values according to the different oxidation time of lubricant oils. These results were then correlated with FTIR-ATR analyses of the oils. Additionally, we reported the dynamic viscosity changes of engine oil samples upon oxidation. We believe the results presented in this thesis convey the basis for establishing a TES for straightforward detection of deterioration of engine oil.