Konya ili merkez ilçelerinde Ziraat Bankasından kredi kullanan tarım işletmelerinin finansal yapısının ve sürdürülebilir borçlanma stratejisinin belirlenmesi
The determination of sustaninable debt strategy and financial structure of agricultural enterprises using the credit of Ziraat Bank in the central districts of Konya province
  1. Tez No: 537781
  2. Yazar: AHMET ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, Konya ili Merkez (Karatay, Meram ve Selçuklu) ilçelerinde faaliyet gösteren ve tarımsal kredi kullanan işletmelerin kredi kullanım düzeyleri ve geri ödeme stratejilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış ve toplamda 85 işletmeciyle görüşülmüş, incelenen işletmelerde nüfus ve işgücü varlıkları, eğitim durumu, arazi varlıkları, üretim desenleri, sermaye yapıları, borçlanma durumlarına ilişkin sonuçlar verilmiştir. İşletmelerin gayri safi üretim değeri, gayri safi hasıla, işletme masrafları, saf hasıla, brüt kar, net kar, tarımsal gelir ve rantabilite gibi yıllık faaliyet sonuçları ile cari oran, likidite oranı, nakit oranı, yabancı kaynak oranı, öz kaynak oranı, kısa vadeli yabancı kaynak oranı, banka kredilerinin aktiflere oranı ve aktif devir hızı oranları bulunarak mali Tablolara ilişkin ekonomik analizler yapılmış ve değerlendirmede bulunulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre işletmelerde tarımsal gelir, ortalama nüfus başına (2017 yıl sonu döviz kuru dikkate alındığında) 12.005 USD'ye tekabül etmektedir. İşletmelerin mali Tabloların analiz sonuçlarına göre, sermayelerinin %12,99'u yabancı sermaye, %87,01'i ise öz sermayeden meydana geldiği, işletmelerin halen borçlanma potansiyelinin bulunduğu ve borç ödeme güçlerinin oldukça iyi seviyelerde olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Son yıllarda Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifinin sunmuş olduğu sübvansiyonlu kredilerin haricinde özel bankaların da tarım sektörüne daha fazla finansman sağladığı görülmektedir. Kullanılan tüm kredilerde yatırım kredisinin payının gelişmiş ülkelerdeki gibi yükseltilmesi ve ülkemizde finansal danışmanlığın yaygınlaşması önem arz etmektedir. Üreticilerin geleneksel tarım yapısından, modern ve sürdürülebilir bir tarım işletmeciliğine doğru yönelerek, daha düzenli bir kredi politikasını benimsemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the credit utilization levels and reimbursement strategies of the enterprises operating in the districts of Konya Province (Karatay, Meram and Selcuklu) and using agricultural loans. In the study, stratified random sampling method was used and a total of 85 operators were interviewed. Population and labor assets, educational status, land assets, production patterns, capital structures, borrowing status were given in the enterprises examined. Annual production results such as gross production value, gross product, operating costs, pure product, gross profit, net profit, agricultural income and profitability, current ratio, liquidity ratio, cash ratio, foreign resource ratio, equity ratio, short term The ratio of foreign funds, ratio of bank loans to assets and active turnover ratios were determined and economic analyzes were made and evaluated for financial statements. According to the results, agricultural income in the enterprises corresponds to 12.005 USD per average population (considering the exchange rate at the end of 2017). According to the results of the analysis of the financial statements, 12,99% of the capital is composed of foreign capital and 87,01% is composed of equity capital. In addition to the subsidized loans provided by the Ziraat Bank and the Agricultural Credit Cooperative, private banks have provided more financing to the agricultural sector in recent years. It is important to increase the share of investment loan in all countries as in developed countries and to spread the financial consultancy in our country. Producers need to adopt a more regular credit policy, moving from a traditional agricultural structure to a modern and sustainable agricultural business.