Support vector boosting: A large scale parallel SVM approximation
Support vector boostıng: Geniş veri setleri için paralel SVM yakınsaması
  1. Tez No: 537816
  2. Yazar: ENDER AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nasıl öğreniriz? Bir konuyu öğrenmek istediğimizde kütüphaneye giderek ilgili tüm kitapları okumayız. Bazı ön hazırlıklar yapar; araştırma alanımızı sınırlar, özet niteliği taşıyan veya temel esere dönüşmüş kaynakları belirler, sonrasında bunları kullanarak öğrenme sürecimizi tamamlarız. Oysa makineler için tasarladığımız öğrenme süreçlerinde oldukça farklı bir yol seçerek; elde edilebilen tüm veriyi kullanarak etkin ve hızlı bir şekilde model eğitiminin tamamlamasını bekliyoruz. Bu tezde, tıpkı kendi öğrenme sürecimizde olduğu gibi“akıllı seçimler”yaparak, yalnızca en çok bilgi taşıyan örnekleri modelleme sürecinin başında belirleyen ve modellemeyi yalnızca bu verileri kullanarak tamamlayan genel bir yapay öğrenme mekanizması önerilmektedir. Doğrusal, doğrusal olmayan ve çok çekirdekli SVM yöntemlerinin hesaplama ve hafızada tutma maliyetlerini azaltan Support Vector Boosting yöntemler ailesi geliştirilmistir.Deneysel sonuçlar önerilen yöntemin, eğitim verisinin yalnızca küçük bir kısmını kullanarak bile asıl modelin sınıflandırma başarısına çok yakın sonuçlar elde edebildiğini göstermektedir. Ayrıca önerilen yöntem tüm eğitim verisinin tek bir makine hafızasına yüklenmesine gerek duymaz. Bu avantajlar SVboosting yöntemini, özellikle devasa genişlikteki verilerin modellenmesi için kullanışlı yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
How do we learn? When we want to learn a subject, we do not go to the library to read all the related books. We make some preparations; for instance, limit our field of research, determine publications that have become basic source, and then we complete our learning process by only using these. Whereas, by choosing a very different way in the learning processes, which have designed for machines, it is expected to complete learning fast and efficient by using whole accessible data In this thesis, a general learning mechanism is suggested which can make“smart choices”just as in human learning process to determine only the informative instances at the beginning of the modeling process without spending a considerable calculation time. A family of SVboosting methods has been developed which reduces the time and memory costs of linear, nonlinear and multiple kernel SVM. The empirical results showed that, the proposed method achieves approximately the same classification accuracy by using only a small part of training data. Additionally, the proposed method does not need to keep the whole training data in a single machine's memory. These properties make the SVboosting method useful particularly for huge data sets.