Artvin'deki biyokaçakçılığın durumu ve önlenmesi
State and prevention of bio smuggling in Artvin
  1. Tez No: 537817
  2. Yazar: YUNUS AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Biyokaçakçılık özellikle son yıllarda giderek artan bir şekilde daha fazla önemli hale gelmiştir. Bunun ana nedeni, doğal kaynak kullanımının artması ve beraberinde getirmiş olduğu yüksek rant olarak görülmektedir. Buna karşın biyokaçakçılık ve önlenmesi noktasında henüz yeterli bilimsel çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı biyokaçakçılığın dünyadaki ve ülkemizdeki durumu ile Artvin ilindeki biyokaçakçılığın belirlenmesi ve beraberinde çözüm önerilerinin ortaya konulmasıdır. Çalışmada, ülkemizdeki ve Artvin ilindeki 2007-2017 yıllarını kapsayan biyokaçakçılık kayıtları veri olarak kullanılmıştır. Bu veriler üzerinden yapılan analizler ile mevcut durum ve çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Biyokaçakçılık vakalarındaki tutanaklar, ilgili kişilerin izlemiş oldukları yollar, yöre insanı ile yapılan görüşmeler ve yasal mevzuat bu durumun önlenmesinde nelerden faydalanılacağını belirlemede yardımcı olmuştur. Yapılan çalışma, ülkemizde kayıtlara geçen 68 biyokaçakçılık vakası olduğunu ve bunlardan 11 tanesinin Artvin ilinde gerçekleştiğini göstermektedir. Ülkemizde biyokaçakçılığa en fazla konu olan il 18 vaka ile Hatay, ikinci il ise 11 vaka ile Artvin'dir. Kaçakçılığa konu olan türlere vaka sayıları baz alınarak bakıldığında Kuşlar (27), Kelebekler (12), Orkideler (8), Soğanlı yumrular (5) en başta gelen tür gruplarıdır. Dünyada meydana gelen bu vakaların daha çok genetik kaynak amaçlı yapılıyor olması, ilerleyen süreçte ülkelerin doğal kaynaklarında ve gelir düzeylerinde çok ciddi sıkıntılar oluşturacağını göstermektedir. Bu bağlamda CITES ve diğer uluslararası mevzuatların uygulanması dünya genelinde ve özelinde gelişmekte olan ülkelerin doğal kaynaklarının sömürülmesini ve biyokaçakçılığa konu edilmesini önlemede çok önemli yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bio smuggling has become increasingly important, especially in recent years. The main reason of the bio smuggling is seen as increasing use of natural resources and high rents. However, sufficient scientific work has not been carried out at the point of bio smuggling and prevention. The aim of the study is to determine the bio smuggling situation in the world and Turkey, to determine the bio smuggling in Artvin province and to propose solutions together. The study used bio smuggling records covering the years 2007-2017 in the Turkey, and Artvin province as data. Analyzes based on these data show the current situation and solution proposals. Records kept on bio smuggling incidents and the ways in which they were followed interviews with local people, and legal legislation helped to determine the solutions for prevention of this situation. The study shows that there are 68 bio smuggling cases recorded in Turkey and 11 of them are realized in Artvin province. The most subject of bio smuggling is Hatay with 18 cases and Artvin with 11 cases in the second province in Turkey. Considering the number of cases on the Bio smuggling, Birds (27) Butterflies (12), Orchid (8), bulbous tubers (5) are the leading type of groups. It is clear that these cases are becoming more prevalent as genetic resources in the world will become a serious problem in the natural resources of the country and the income level of the country. In this context, the application of CITES and other international legislation has a very important place in the prevention of the exploitation and bio smuggling of natural resources of developing countries worldwide and in particular.