Fotovoltaik sistemlerde düşürücü-yükseltici DA-DA dönüştürücülü maksimum güç noktası izleme algoritmalarının karşılaştırması
Comparative analysis of maximum power point tracking algorithms using DC-DC buck-boost converter for photovoltaic systems
  1. Tez No: 537823
  2. Yazar: DENIS SOPONDJA YAMBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Fotovoltaik sistem, fotovoltaik hücre kullanılarak güneş enerjisinden elektriğe çeviren bir sistemdir. Fotovoltaik hücrenin verimliliği, sıcaklık, güneşin doğuşu, güneş ışınımı, kir, gölge vb. gibi birçok çevresel faktöre bağlıdır. Fotovoltaik sistem, herhangi bir çevre koşulunda maksimum güç noktasını izlemek için farklı algoritmalar kullanılır. Bu tez çalışmasında, literatürde yer alan maksimum güç noktası izleme algoritmaları incelenmiş ve algoritmaların özelliklerini özetleyen tabloya yer verilmiştir. MATLAB/SIMULINK programında sabit gerilim, değiştir -gözle ve artan iletkenlik algoritmaları bir düşürücü-yükseltici dönüştürücü devresi üzerinden 200 W'lık bir güneş panel için analiz edilmiştir ve her üç algoritma için alınan simülasyon sonuçları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Farklı sıcaklık seviyeleri ve ışınım değerleri için algoritmaların performansları izlenmiştir. Alınan simülasyon sonuçlarına göre çeşitli atmosfer koşullarında değiştir-gözle ve artan iletkenlik algoritmalarının performansları birbirine yakındır. Maksimum güç noktasını yakalama süreleri kıyaslandığında sabit gerilim algoritmasının diğer algoritmalarından daha başarılı olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic system is the conversion of solar energy into electricity using photovoltaic cells. The efficiency of photovoltaic cells depends on many environmental factors such as temperature, sunrise, solar irradiance, dirt, shade, etc... Photovoltaic system uses different algorithms to track the maximum power point in any environmental condition. In this work, three different maximum power point tracking (MPPT) algorithms found in the literature have been examined in detail. Constant voltage, incremental conductance and perturb- observe algorithms were analyzed in MATLAB/SIMULINK program for 200 W photovoltaic panel using DC-DC buck-boost converter circuit and the simulation results for all three algorithms were compared. The performance of the algorithms was examined for different temperature levels and radiation values. According to the simulation results, the performances of perturb-observe and incremental conductance algorithms in various atmospheric conditions are close to each other.When the maximum power point tracking times are compared, it is observed that the constant voltage algorithm is more successful than the other algorithms.