Toros Sediri (cedrus libani a. rich) fidanlarının fizyolojik durumu üzerinde söküm zamanının etkisi
Effect of lifting date on physiological condition of Taurus cedar (Cedrus libani a. Rich) seedlings
  1. Tez No: 537822
  2. Yazar: SEVDE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DELİGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, iki farklı orijinden yetiştirilmiş 2+0 yaşlı çıplak köklü Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) fidanlarının fizyolojik durumu üzerinde söküm zamanının etkileri incelenmiştir. Kapıdağ ve Bucak orijinli fidanların sökümü 2016 yılı ocak ayından mayıs ayına kadar belirli aralıklarla 7 farklı zamanda gerçekleştirilmiştir. Her bir ölçüm döneminde, basınç-hacim eğrisi tekniği yardımıyla su potansiyeli bileşenlerinden solma noktasındaki osmotik potansiyel (ψπTLP), doygun haldeki osmotik potansiyel (ψπ100), solma noktasındaki serbest su içeriği (FWCTLP), solma noktasındaki nispi su içeriği (RWCTLP), birim kuru ağırlık başına düşen simplastik su miktarı (V0/DW), apoplastik su oranı (Va/VT) ve kuru ağırlık oranı (DWF) belirlenmiştir. Ayrıca, kök gelişme potansiyeli (RGP) ile iğne yaprak ve kök örneklerinde toplam karbonhidrat içeriği (TKİ) belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre ψπTLP , ψπ100, iğne yaprak ve kök örneklerinde TKİ ve RGP'inde mevsimsel bir değişim görülmüştür. ψπTLP ve ψπ100 her iki orijinde eş zamanlı olarak ocak sonundan şubat sonuna kadar yükselmiş, sonrasında mart başında bir düşüş gösterdikten sonra mayıs ayına doğru tekrar yükselmiştir. FWCTLP ve RWC'de ölçüm dönemleri arasında önemli bir farklılık belirlenmemiştir. Kök ve iğne yapraklarda TKİ her iki orijinde ocak sonundan mayıs başına doğru yavaş yavaş azalmıştır. RGP Kapıdağ orijininde şubat sonu, Bucak orijininde mart başında maksimum değere ulaştıktan sonra düşüşe geçmiştir. Ocak, şubat ve mart başında sökülen fidanların stres dayanıklılığı, mart sonu, nisan veya mayıs ayında sökülen fidanlardan daha yüksektir. Eğirdir Orman Fidanlığı koşullarında güvenli söküm zamanı ocak- mart başı dönem olarak tespit edilmesine karşın, söküm veya dikim için hava koşulları uygun değil ise, söküm zamanı mart sonuna kadar ileriye çekilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of lifting date on physiological condition of 2+0 year-old Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich) seedlings grown from two different provenances were examined. Seedlings from Kapıdağ and Bucak provenances were lifted at 7 different dates from January to May in 2016. In each measurement time, water relations parameters were estimated, by the pressure – volume (P-V) curve technique including osmotic potential at full turgor (ψπ100), osmotic potential at turgor loss point (ψπTLP), free water content at turgor loss point (FWCTLP), relative water content at turgor loss point (RWCTLP), symplastic water at saturated point per dry weight of the shoot (V0/DW), apoplastic water fraction (Va/VT) and dry weight fraction (DWF). In addition, root growth potential (RGP) and total carbohydrate content (TCC) in root and needle samples were determined. According to the results of this study, ψπTLP, ψπ100, TCC in needle and roots, and RGP showed a seasonal change. In both provenaces, ψπTLP and ψπ100 increased from late January to late February, then decreased in early March and increased again in May. No significant differences were determined between measurement dates in FWCTLP and RWC. TCC in root and needles decreased gradually from late January to early May in both provenaces.The RGP reached the maximum value in late February in Kapıdağ provenance and in early March in Bucak provenance and then fall. Seedlings lifted from January to early March had greater stress resistance than seedlings lifted in the late March, April or May. In Eğirdir forest nursery, although the safe period for lifting season is late January to early March, if weather conditions are not favurable for lifting or planting, lifting period might be delayed until late March.