Application of machine learning techniques on prediction of future processor performance
Gelecek işlemci performansının tahmininde makine öğreneme tekniklerinin uygulanması
  1. Tez No: 537866
  2. Yazar: GÖKTUĞ İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde, işlemciler çeşitli boyutlarda birçok veriyolu kaynağını kullanmaktadır. Bu çalışmada, tek iş-parçacıklı mikroişlemciler üzerinde durmakta ve çalışan bir uygulamanın gelecekteki performans trendini tahmin etmek için makine öğrenme tekniğini uygulamaktayız. Bunu yaparken işlemci istatistiklerini toplamakta ve işlemekteyiz. Bu tür bir performans tahmini süregelen bilgisayar mimarisi araştırma konuları için de yararlı olacağını öngörmekteyiz. Bugün, bu çalışmalar çoğunlukla işlemci istatistikleri toplayan ve programın çalışma süresince eşik durumlarına bağlı olarak yeni kaynak konfigürasyonlarına karar veren, eşik tabanlı tahmin yöntemlerine dayanmaktadır. Önerilen çevrimdışı eğitim tabanlı makine öğrenme metodolojisi, mevcut algoritmalarının tahmin doğruluğunu daha da arttırabilecek ortogonal bir tekniktir. Yapay sinirsel ağ tabanlı tahmin mekanizmamız tahmini işlemci performans eğilimi (yakın gelecekte kazanç ya da kayıp) için yüzde 70 doğruluk oranına ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, processors utilize many data path resources with various sizes. In this study, we focus on single thread microprocessors, and apply machine learning techniques to predict processors' future performance trend by collecting and processing processor statistics. This type of a performance prediction can be useful for many ongoing computer architecture research topics. Today, these studies mostly rely on history- and threshold-based prediction schemes, which collect statistics and decide on new resource configurations depending on the results of those threshold conditions at runtime. The proposed offline training-based machine learning methodology is an orthogonal technique, which may further improve the prediction accuracy of such existing algorithms. We show that our neural network based prediction mechanism achieves around 70 per cent accuracy for prediction performance trend (gain or loss in the near future) of applications.