Basedow-graves hastalığı' nda TRAB ile inhibin-Barasındaki ilişki
The relationship between tsh receptor antibody (TRAB) and serum inhibin-B in male patients with graves' disease
  1. Tez No: 537881
  2. Yazar: HAKAN KURSAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Graves Hastalığı' nda TRAB ile İnhibin-B arasındaki ilişki Giriş ve Amaç: Graves hastalığı hipertiroidinin en sık sebebi olup guatr, orbitopati ve dermopati ile prezente olabilen otoimmun bir hastalıktır. Hastalığa stimulan tipte TSH reseptör antikorlar (TRAB) sebep olmaktadır. TSH reseptörü (TSHR) tiroid dışında farklı dokularda da gösterilmiştir. Testis, ekstratiroidal TSHR bulunan dokulardan bir tanesidir. Bu çalışmanın amacı TRAB pozitif olan Graves hastalarında TRAB düzeyi ile spermatogenez göstergesi olan inhibin-B arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde klinik etik kurul onayı alındıktan sonra, Ekim 2017 ve Ekim 2018 yılları arasında endokrinoloji ve dahiliye polikliniklerine başvuran 18-65 yaşları arasındaki Graves tanılı TRAB pozitif 53 erkek hasta ile kontrol grubu olarak herhangi bir nedenle infertilite problemi olmayan ve tiroid otoimmünitesi bulunmayan 35 erkek kontrol, onamları alınarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara sosyodemografik veri formu uygulanıp, TSH, sT3, sT4, Anti- TPO, Anti- Tg, TRAB değerleri not edildi ve tüm hastalardan 08:00-11:00 saatleri arası 5 cc venöz kan örneği alınıp serumlar çalışılacağı güne kadar -80 derecede saklandı. İnhibin-B ELISA yöntemi ile çalışıldı (Elabscience E-EL-H0313 hassasiyet 4,69 pg/ml, aralık 7,81-500 pg/ml). Bulgular: Çalışmaya alınan hasta grubunun yaş ortalaması 39,5094±11,8 (yıl) kontrol grubunun yaş ortalaması 40,17±12,1 (yıl) idi. Hastalarda ortalama hastalık süresi 31 ay idi. TSH ortalaması hasta grubunda 3,5±13,8 (mU/ml) olup medyan değeri 0,02 (mU/ml) idi kontrol grubunda TSH ortalaması 1,3±0,69 (mU/ml) saptandı. Hasta grubunda TSH ortalamasının yüksek olması tedavi over-doz nedeniyle hipotiroidi gelişen hastalardaki yüksek TSH değerleri olarak değerlendirildi. Hasta grubunda 35 hasta hipertiroid, 4 hasta hipotiroid, 14 hasta ötiroid durumdaydı.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between TRAB and Inhibin-B in male with Graves Disease Introduction and Aim: Graves' disease which is the most common cause of hyperthyroidism is an autoimmune disease presenting with goitre, orbitopathy and dermopathy. The disease is caused by stimulant type TSH receptor antibodies (TRAB). TSH receptor (TSHR) has been shown in different tissues other than thyroid. Testis is one of the extrathyroidal tissues with TSHR. The aim of this study was to investigate relationship between TRAB and inhibin-B, which is an indicator of spermatogenesis. Materials and Methods: After approval of the Clinical Ethics Committee of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, 53 male patients who were admitted to the outpatient clinics aged 18 to 65 with Graves disease positive for TRAB and 35 male controls with no infertility problems, autoimmun diseases and medications whic may affect Hypotalamo-pituitary-gonadal axis were included the study. Sociodemographic data form was applied to all patients included in the study and TSH, sT3, sT4, Anti-TPO, Anti-Tg, TRAB values were recorded. For inhibin B assay, 5 ml venous blood was collected in a plain bottle without anticoagulant between 08:00-11:00 and serum was separated by centrifugation. The serum aliquots were stored at -80 °C untill analysis. Inhibin-B studied with ELISA (E-EL-H0313 Detection Range: 7.81~500 pg/mL, Sensitivity: 4.69 pg/mL) Results: Mean age was 39,5094±11,8 years in patient group and 40,17±12,1 in control group. Mean duration of disease was 31 months. Mean TSH was 3,5±13,8 (mU/ml) this is because of high TSH values of hypothyroid men among patients and median TSH was 0,02 (mU/ml) in patient group. Mean TSH was 1,3±0,69 (mU/ml) in control group. There were 35 hyperthyroid, 14 euthyroid, 4 hypothyroid men in patient group and all patients in control group were euthyroid.