Sigara ile ilgili yazılmış risalelerin İslam Hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the leaflets about cigarettes in Islamic Law
- Tez No: 538053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖZDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sigara İle İlgili Yazılmış Risalalerin İslam Hukuku Açısından Değerlendirilmesi konulu çalışmamız üç bölümden oluşturuldu. İlk bölümde tütün ve ondan üretilen sigara tanıtıldı. Tütün ve sigaranın tarihi serüveni ele alınarak tezimizin amacına uygun bir zemin oluşturulmaya çalışıldı. İkinci bölümde sigara hakkında İslam âleminde meşhur olan klasik diyebileceğimiz günümüzde de sigara hakkındaki tartışmalarda kendilerine referans olarak atıf yapılan çeşitli dönemlerde kaleme alınmış risâleler ele alındı. Bu risaleleri tanıtarak öncelikle sigaranın dini hükmüne dair müelliflerin görüşlerine yer verildi. Çalışmamızdaki risâleler sigaranın helalliğini savunanlar, haramlığını iddia edenler, tarafsız kalanlar ve farklı yönlerine değinenler olmak üzere dört kısımda değerlendirildi. Bu eserleri yazan müellifler hakkında kısa bilgilere yer verildi. Üçüncü bölümde risalelerde sigaranın haramlığı hakkında dayanak olarak gösterilen gerekçe ve sebepler ele alındı.
Özet (Çeviri)
Our study on the Evaluation of Risals Written About Smoking in terms of Islamic Law was formed in three parts. In the first part introduced tobacco and cigarettes produced from it. The historical adventure of tobacco and cigarettes was discussed and a ground was created for the purpose of our thesis. In the second chapter, we talked about cigarettes in various periods during which we are referring to them in the discussions about smoking. By introducing these treaties, firstly, the opinions of the authors about the religious provision of cigarettes were included. In our study, the treaties were evaluated in four parts: those who advocated the helix of smoking, those who claimed their haram, those who remained neutral and those who spoke different aspects. Short information about the authors of these works were included. In the third chapter, the reasons and reasons given as the basis for the haram of cigarette smoking were discussed.