KOBİ'lerde karar alma süreçlerinde muhasebe bilgi sisteminin etkinliği üzerine bir araştırma: Sivas OSB örneği
  1. Tez No: 538078
  2. Yazar: ATAKAN ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ekonomik canlanma, teknolojik gelişmelere ayak uydurma ve yeni istihdam alanları oluşturma konusundaki katkıları sebebiyle tüm ülke ekonomileri için önemli bir yere sahiptir. KOBİ'lerin faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri, bilgiyi üretme ve etkili bir şekilde kullanabilmeleriyle mümkün olmaktadır. Küreselleşen dünyada işletmelerin yoğun rekabet ortamında ayakta kalmaları zorlaşmış, bu da bilgiye ulaşma ihtiyacını artırmıştır. İhtiyaç duyulan bu bilgilerin birçoğu muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilmekte ve raporlar halinde karar alıcılara sunulmaktadır. Muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilen bilginin kalitesi işletmelerin daha sağlıklı kararlar alması açısından önem teşkil etmektedir. Ülkelerin kalkınmasında büyük öneme sahip olan KOBİ'lerin daha etkili ve verimli kararlar almaları için muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilen bilgileri stratejik olarak kullanabilmeleri gerekmektedir. Bu çalışma Sivas Organize Sanayi Bölgesinde 2018 yılında faaliyet gösteren KOBİ'leri kapsamaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesi anket formu aracılığıyla gerçekleştirilmiş olup, 81 KOBİ'ye uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Çalışma ile muhasebe bilgi sisteminin etkinliği ölçülmeye ve karar alma sürecinde kullanım düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilen bilgilerin karar alma sürecindeki önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre muhasebe bilgi sisteminin KOBİ'lerde etkin bir şekilde çalıştığı ve işletmelerin karar alma süreçlerinde ihtiyaç duydukları kaliteli bilgileri ürettiği görülmüştür. KOBİ yöneticilerinin üretim, pazarlama, satın alma, insan kaynakları, yatırım, finans gibi birçok alanda verecekleri kararlarda, genellikle bu bilgilerden yararlandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca KOBİ'ler, muhasebe işlemlerini sadece vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmesi için bir unsur olarak görmeyip aynı zamanda işletmenin mali durumuyla ilgili her türlü bilgiye ulaşmak için bir araç olarak görmektedirler. Bu anlamda KOBİ'ler, muhasebe bilgilerinin önemini kavradıklarını ve faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için gerekli olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) occupy an important place in the economy of all countries due to their economic revival, adaptation to technological development and new areas of employment. SMEs can continue their activities in a healthy way, receive information and use it effectively. In a globalized world, enterprises find it increasingly difficult to survive in an intense competitive environment, which increases the need for access to information. Most of this information is produced by the accounting information system and is presented to decision makers in reports. The quality of the information produced by the accounting information system is important for companies to make healthier decisions. SMEs that are important for the development of countries should be able to strategically use the information generated by the accounting information system to make more efficient and effective decisions. This study covers SMEs operating in 2018 in the Organized Industrial Zone Sivas. Research data was obtained using a questionnaire and applied to 81 SMEs. For the data analysis, the SPSS 23 batch program was used.The effectiveness of the accounting information system was measured by the study, and tried to determine the level of use in the decision-making process. However, the importance of the information produced by the accounting information system in the decision-making process was emphasized. According to the results of the research, it is clear that the information accounting system works effectively for SMEs, and enterprises produce high-quality information that they need in decision-making processes. It was found that SME managers typically use this information in their decisions in many areas, such as manufacturing, marketing, procurement, human resources, investment and finance.In addition, SMEs consider accounting operations not only as an element to fulfill tax obligations, but also as a means to obtain any information related to the financial situation of an enterprise. In this sense, SMEs believe that they understand the importance of accounting information and are obliged to continue their activities.