Toplumsal ve kültürel hayatın politize oluşu: 1990 sonrası Van örneği
Politization of social and cultural life: Van example after 1990
- Tez No: 538133
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FERYAL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Değişme ve dönüşme olgularının, toplumsal ve kültürel hayata düzenlemeler, yenilikler ve farklılıklar getirmesinin yanında toplumsal sorunlara da yol açması muhakkaktır. Hedefteki toplumun değişmeye yatkın olup-olmaması, söz konusu sonuçların farklı şekillerde tezahür etmesine yol açar. Değişmenin tarafında saf tutanlar ve karşısında cephe alanlar, aynı toplumun üyeleri arasında söz konusu ise –dozu ne kadar olursa olsun- toplumsal çatışmaya neden olur. Değişmenin hızı ve yönü de toplumun bu karmaşık özelliğine göre şekillenir. Yine değişmeden mütevelli sorunlar da toplumsal yapıya göre çeşitlilik arz eder. Toplumun bilgi, tutum, davranış, inanç ve ideolojik yapısı da, kültürel değişmelerin istikametini belirler. Değişme, toplumsal dinamikleri olumlu ya da olumsuz şekillerde yönlendireceği gibi nötr durumların yaşanması da ihtimal dâhilindedir. Mütemadiyen devam eden değişim süreçleri veya değişim olgusunun enstrümanları karşısında, kendilerine özgü düşünsel dünyalarına bağlı olarak geliştirdikleri aidiyet duygusu sahibi toplumsal grupların tepkisiz kalmalarını, söz konusu ihtimale dâhil edebiliriz. Değişmeye karşı farklı tavırlar sergileyen toplumsal grupların, üç farklı durum geliştirdikleri sonucuna varmaktayız: 1.Değişime gönüllü uymak, 2.Değişime karşı çıkmak, 3.Değişime tepkisiz kalmak. Ancak bir farklı durum da vardır ki, onu da gözden kaçırmamak gerekir: Değişime karşı olup, fiiliyatta tepkisiz kalarak, değişimi onaylayan çoğunluğun tepkisinden sakınmak. Değişimin beklenenden hızlı yaşandığı toplumlarda ve değişime karşı duran toplumlarda; değişim sonrası süreçte yaşanan sorunların çeşitliliği de dikkat çekmektedir. Değişme sonucu ortaya çıkan toplumsal ve kültürel karmaşaya bakarak, bu durumu tahlil edebiliriz. Bireysel ve toplumsal yıpranmaları, ideolojik kamplaşmaları, kimlik bunalımlarını, ötekileştirme/ötekileşme çabalarını, töre cinayetlerini, bu sorunlardan sayabiliriz.
Özet (Çeviri)
It is a fact that changing and transforming phenomena lead to social problems besides bringing regulations, innovations and differences to social and cultural life. Whether the target population is prone to change or not it may leads to emerge the point in question in different ways. Those who are support the changing and the side against it leads to social conflict even when it comes to among the same society's member.(- no matter how much -).The speed and direction of change are shaped according to this complicated feature of society. Also the problems due to changing vary according to social structure. The knowledge, attitude, behavior, belief and ideological structure of the society also determine the direction of cultural changes. Changing, can direct social dynamics in a positive or negative way, as well as neutral situations are likely to be happened. We can include to the possibility in question the unresponsive social groups that have a sense of belonging that they have developed in depending on their own peculiar intellectual worlds, in the face of continuous change processes or instruments of change phenomenon. We conclude that social groups exhibiting different attitudes towards changing, have developed three different situations.1. Voluntary change 2. Resisting to change 3. Unresponsive to change. However, there is a different situation that should not be overlooked. Those who against to the change and remain unresponsive to the fact that they avoid the reaction of the majority approve the change. Variety of problems in the post-change process are also noteworthy in societies where change is faster than expected and in societies opposing change. We can analyze this situation by looking at the social and cultural confusion that arises as a result of change. These problems include individual and social attrition, ideological campaigning, identity crises, marginalization / otherization efforts and honor killings.